Casado și Higuero se califică pentru semifinala a 1.500 de bărbați, în timp ce Reyes Estévez rămâne în afara

Marta Domínguez și Zulema Fuenes-Pila se vor afla duminică în finala olimpică de obstacole de 3.000 de metri după ce au obținut, prima cu mare autoritate, clasificarea lor în primul tur, care a eliminat-o pe Rosa Morató de la Barcelona. Acesta din urmă nu a putut cu ritmul infernal impus de deținătorul recordului mondial, rusul Gulnara Galkina, în prima serie, rupând cursa de la început cu un kilometru până la 3: 02.63. În acel moment, spaniola avea treisprezecea și în restul de două mii nu a îmbunătățit mai mult de un loc. El a terminat al doisprezecelea cu 9: 45.33, la zece secunde de cel mai bun din acest an.

domínguez

În al doilea, Zulema Fuentes-Pila s-a bucurat de un ritm mai liniștit, a făcut o cursă progresivă și în ultimul kilometru a recâștigat poziții până a ajuns, strângând din dinți, la al patrulea, acces direct la finală, și cu cea mai bună marcă din viața sa (9: 29,40). Marta Domínguez a rulat a treia și ultima serie cu echilibrul care o caracterizează, fără a-și pierde niciodată locul printre cei mai buni. Clasica ei panglică roz a putut fi văzută întotdeauna în grupa principală, primul dintre șapte sportivi selectați în ritmul stabilit de bulgara Ekaterina Volkova, a patra pe lista mondială a anului. La patru ture de la final, primul grup, întotdeauna cu Marta, a fost redus la patru și nu mai era necesar să cheltuim mai mulți bani. Chiar și așa, femeia din Palencia a ajuns pe locul al doilea cu un timp de 9: 22.11, cu doar o secundă peste recordul său din Spania.

Estevez este lăsat afară. Higuero și Casado, până în semifinale

Atletul spaniol Reyes Estévez nu a reușit să treacă runda în proba de 1500 de metri, după ce catalanul s-a prăbușit în ultimul tur al pistei. Estévez, la finalul probei, a mărturisit că a avut o noapte proastă, ceea ce i-ar fi condiționat performanța în cursa de astăzi. „Am petrecut noaptea la 39 de grade, deși nu vreau să caut scuze, vina este a mea”, a condamnat. Sportivul spaniol a ajuns pe poziția a opta, într-o cursă condusă de franceza Baala. La rândul său, Juan Carlos Higuero a avut mai mult noroc în calificarea în semifinalele aceluiași eveniment după ce a trecut prin linia de sosire în poziția a treia. Burgosul a recunoscut la finalul cursei că s-a "găsit mai bine decât se aștepta". „În mod normal sprint de obicei, dar am văzut că există câțiva metri de avantaj”, a explicat el. Lucrul bun este că ritmul cursei a fost lent și asta a provocat „mai puțină oboseală” la alergătorii de la distanța medie, deși „întotdeauna este riscant”, dar „în semifinale totul se va schimba”, a adăugat sportivul.

Clasificării lui Higuero i se alătură și Arturo Casado, care a realizat al doilea cel mai bun timp din seria sa, depășit doar de sud-africanul Deventer. Estévez a fost primul care a ieșit pe pista monumentalului stadion olimpic din Beijing pentru a căuta semifinalele în cursele care i-au clasat pe primii cinci din fiecare serie și încă patru de ori. Jucătorul Barcelonei a alergat în exterior și în spate, ignorând, ca și ceilalți, atracția bătrânului Vyacheslav Shabunin, care a mers cu zece metri în față. Rusul a trecut de 800 în 1: 57.64 și a fost lovit când a pătruns în ultima tură, dar brusc Estevez și-a pierdut poziția și la negocierea ultimului tur, când cel mai bine a apăsat, nu a găsit nimic în picioare. Singurul spaniol din finala olimpică a Atenei din 2004 a fost eliminat în prima rundă. El a fost al optulea cu 3: 39.62, la patru secunde în spatele francezului Mehdi Baala. Higuero a sărit apoi în ring, în a doua serie, alături de campionul mondial, americanul Bernard Lagat. Burgos s-a lipit de frânghie într-o cursă mult mai lentă, fără un proprietar care a ajuns la 800 în 2: 05.39. La sunetul clopotului, Higuero a fost mai bine plasat să răspundă cu solvabilitate la ultima tragere a kenyanului Asbel Kiprop, câștigător cu 3: 41.28.

Spaniolul s-a clasat pe locul trei în 3: 41.70, chiar înaintea lui Lagat, care nu a vrut să irosească energie. A treia serie, în care a fost Casado, a ștampilat, dar madrilenul a fost suficient de 200 de metri pentru a se ridica, în urma estonului Tidrek Nurme, care a trecut de 800 în 1: 55.88. Cu frânghia într-un loc sigur, Casado și-a ținut adversarii la distanță și s-a relaxat pe dreaptă doar atunci când a constatat că nimeni nu poate smulge unul dintre cele cinci locuri de acces direct în semifinale. Sud-africanul Juan Deventer a câștigat cu 3: 36,32 în fața lui Casado (3: 36,42). Ritmul viu al celei de-a treia serii a stricat deja orice speranță pentru Estevez de a intra în play-off.