Actualizat la 27.06.2018 11:07.

mexic

Echipa de fotbal a Suedia a avansat miercuri la faza eliminatorie a Cupei Mondiale ca fiind primul în grupa F după ce a învins cu 3-0 Mexic la închiderea primei faze.

Suedia a adăugat șase puncte în vârful sectorului său, escortată de „Tri”, care, în ciuda înfrângerii, a avansat și la faza următoare cu șase unități. Germania și Coreea de Sud au fost eliminate cu trei puncte.

Echipa nordică, care arăta mai bine pe tot parcursul jocului, a preluat conducerea în minutul 50 cu un voleu cu piciorul stâng al lui Ludwig Augustinsson, după un șut slab al lui Viktor Claesson în interiorul suprafeței. Șutul a fost aproape de a fi deviat de portarul Guillermo Ochoa, care și-a salvat poarta în mai multe rânduri.

Andreas Granqvist a mărit avantajul penalizării în minutul 62 după ce Héctor Moreno l-a doborât pe Marcus Berg în interiorul suprafeței.

Un gol în propria poartă a lui Edson Álvarez a marcat al treilea gol suedez când fundașul mexican a deviat o centrare în minutul 74.

În optimile de finală, Suedia se va confrunta cu locul doi în grupa E, care urmează să fie definită ulterior. Între timp, Mexicul va juca împotriva liderului sectorului respectiv.

PREVIZUALIZAREA MECIULUI.

Selecția de Mexic va încerca să dea strălucirea finală campaniei sale la Cupa Mondială realizând, înainte Suedia, scorul perfect în faza grupelor și continuă să promoveze imaginea directorului tehnic Juan Carlos Osorio. Relația columbianului cu presa a fost dificilă din cauza rotațiilor constante din echipa de start.

Mexic vs. Suedia: orare și canale în lume

Mexic Miercuri se vor califica pentru primii 16 cu o victorie sau o remiză împotriva Suediei. Ar putea avansa și cu o pierdere dacă Germania nu va învinge Coreea de Sud. Totuși, portarul mexican Guillermo Ochoa a spus că Mexicul are ce să învingă suedezii.

"Știam că în ultimul joc vom disputa totul și așa s-a întâmplat. Suntem pregătiți să câștigăm toate cele trei jocuri, este ceea ce vrem să facem", a spus Ochoa, portarul cu cele mai multe salvări la Cupa Mondială. cu 14.

Mexic ar putea face o serie frustrantă de eliminare în șase jocuri în optimile de finală, dar ar putea fi nevoit să înfrunte Brazilia în runda următoare.

Suedia, care a învins Coreea de Sud 1-0 în debutul său, a adăugat trei puncte și a avut ghinionul să nu înscrie împotriva Germaniei, care le-a învins cu un gol al lui Toni Kroos în ultimul minut.

Atacantul suedez Marcus Berg a recunoscut că echipa „s-a destrămat” după acea înfrângere. "Dar există o zicală" cădea să înalți din nou ". Este în mâinile noastre, avem un spirit de echipă incredibil și va fi extrem de dificil să ne împiedici să mergem înainte", a spus el.

Mexic vs. Suedia: grupări probabile

Mexic: Ochoa; Salcedo, Ayala, Moreno, Gallardo; Herrera, Păzit; Layún, Vela, Lozano și „Chicharito” Hernández.

Suedia: Olsen; Lustig, Granqvist, Nilsson-Lindelöf, Augustinson; Claesson, Larsson, Ekdal, Forsberg; Berg și Toivonen.