Redactare ELPOLI.pe

peruani

După a patra zi a Campionatului Mondial de Muay Thai, la Minsk, capitala Belarusului, trei sportivi peruvieni își vor căuta permisul la cererea finală.

Primii care au avansat au fost Nicolás Young și Joseph Cabello. Primul l-a învins pe Jamal Ahmand din Afganistan la categoria -54 kg, iar Cabello, născut în Arequipa, l-a învins pe Quyen Nguyen Tang din Vietnam într-un duel foarte egal, care a prezentat, de asemenea, o recuperare excelentă din peruvian.

Dimineața devreme, compatriota noastră Lisanne Van Der Molen mergea să treacă la finală la categoria -60 kg, împotriva rusului Anastasia Nepianidi. Din păcate, sportivul nostru nu a putut cu europenii și a ajuns să cadă. La categoria -63,5 kg, un alt peruvian ar căuta mult așteptata trecere la finală; vorbim despre Antonina Șevcenko, care a fost, de asemenea, favorită pentru a câștiga medalia de aur. După o luptă sfâșietoare, care a fost decisă în ultimele minute, Șevcenko nu a putut cu rusoaica Svetlana Vinnikova.

Pentru categoria -51 kg, compatriotul nostru Joseph Chávez, și-a pierdut meciul împotriva lui Didar Zhengis din Kazahstan și nu și-a putut obține pasul în semifinale.

Dar bucuria a revenit în colțul peruvian când Ian Escuza, la -67 kg, l-a înfruntat pe canadianul Andy Tran și după o revenire spectaculoasă, peruvianul a reușit să se impună și și-a pus numele în etapa semifinală.

Luptele vor reveni mâine, miercuri, 10 mai, iar acești trei peruani vor căuta un loc în finală: Nicolás Young îl va înfrunta pe Kholmorud Rakhimov din Rusia;, Joseph Cabello, lui Liv Hin Chung din Hong Kong; în timp ce Ian Escuza se va confrunta cu durul Mevlana Altintas din Turcia.