Într-o zi care părea neagră pentru sporturile columbiene la Jocurile Olimpice XXX din Londra, halterofilul Óscar Albeiro Figueroa Mosquera a fost însărcinat să-l transforme într-unul de bucurie și fericire totală, câștigând medalia de argint la categoria de greutate de 62 de kilograme de haltere.

óscar

Acele brațe puternice ale acestui columbian în vârstă de 29 de ani născut la Zaragoza, Antioquia, dar crescut și antrenat ca atlet în Valle del Cauca, au știut să reziste presiunii și au primit ajutorul a 44 de milioane de columbieni care, de la distanță, au ajutat să se întărească astfel încât să poată ridica cele 177 de kilograme în a treia și ultima încercare pe care a trebuit să-i asigure o medalie.

Kim Un Guk a câștigat aurul, datorită unei demonstrații puternice în modul de start, în care a ridicat 153 de kilograme, cu opt mai mult decât indonezianul Irawan Eko Yuli care la final a luat bronzul și cu 13 kilograme mai mult decât columbianul Figuera și Chinez Zhang Jie.

Columbia și medaliile sale olimpice

Aceste 13 metale sunt împărțite într-un singur aur, cinci argint și șapte bronz.

Singura dată, până acum, când a sunat imnul columbian a fost la haltere, când la Sydney 2000 María Isabel Urrutia a câștigat aurul la greutate (75 de kilograme) cu un total de 245 de kilograme.

Ciclistul María Luisa Calle a câștigat încă un bronz în proba de puncte de la Atena 2004, același metal cu luptătoarea Jackeline Renteria în cele 55 de kilograme de la Beijing 2008.