Înotătorul clubului de înot Santa Olaya obține aurul la proba de 50 de metri spate învingându-i pe Yus și Da Rocha

Știri salvate în profilul dvs.

peris

Merche Peris, în centru, cu Laura Yus și Duane Da Rocha, care au completat podiumul probei. C.N.S.O

Merche Peris și-a extins recordul câștigând ieri titlul de campioană spaniolă de iarnă la 50 de metri spate. Înotătoarea Clubului de înot Santa Olaya și-a revalidat titlul, învingându-i pe Laura Yus și Duane Da Rocha. Înotătoarea valenciană și-a învins rivalii cu un timp de 28,52 secunde.

Bucuria nu a fost completă, deoarece înotătorul Santa Olaya nu a atins minimul pentru a participa la Campionatul Mondial care va avea loc la Kazan, Rusia. Minima a fost stabilită la 28,20 secunde, iar Peris a trecut-o peste testele de calificare dimineața, terminând cu un timp de 28,26 secunde. După ce am lăsat senzații grozave dimineața, totul a indicat faptul că acest record va cădea în marea finală, dar nu a fost. În ciuda acestui fapt, totul indică faptul că valencianul va fi selectat pentru a participa la acest test, deoarece este o expertă, așa cum arată titlul de campioană europeană în 2013 și locul al patrulea la Cupa Mondială din același an.

În finală, Merche Peris și-a impus legea și a strălucit ca de obicei în aceste teste. Cu toate acestea, a trebuit să lupte până la ultimele lovituri înainte de împingerea lui Laura Yus, care a terminat cu un timp de 29,04 secunde și a lui Duane Da Rocha, care a completat locul trei pe podium cu un record de 29,16 secunde.

În a doua zi a venit victoria pentru Merche Peris, care în ziua de deschidere a Campionatului Absolut de Înot Open de España de Primăvară, a trebuit să se mulțumească cu poziția a șaptea în proba de 50 de metri liber cu un timp de 26,16 secunde. Merche Peris a reușit deja să-și atârne aurul la gât în ​​proba sa preferată într-un campionat care mai are două zile în fața unei competiții intense la care participă mai mulți membri ai Clubului de înot Santa Olaya și al Grupului de cultură Royal Covadonga.