De CNN spaniolă

nadal

12 august 2016 - 10:11 ET (15:11 GMT)

(CNN spaniolă) - Vinerea aceasta, Spania a continuat să adauge medalii și a avut o mare surpriză la Rio 2016: eliminarea campionilor în fotbal în acțiune. Michael Phelps nu a reușit să obțină a 23-a medalie: a fost al doilea la 100m fluture.

Înot

Phelps (31 de ani) a luat argint (legat cu alți doi), depășit de Joseph Schooling (21 de ani), din Singapore, care a doborât un record olimpic: 50,39 secunde.

La femei, Katie Ledecky a luat aurul la 800 m și a doborât recordul mondial: 8:04:79.

De asemenea, americanul Anthony Ervin, în vârstă de 35 de ani, a câștigat aurul la 50 m liber și a devenit cel mai vechi campion olimpic la înot.

Fotbal

O mare surpriză a olimpiadei a fost eliminarea puternicei echipe americane de fotbal feminin: au pierdut în fața Suediei la penalty-uri. Este pentru prima dată când nu dispută aurul de când competiția se joacă la olimpiadă.

Spania adaugă

Spaniolii Rafael Nadal și Marc López au câștigat aurul la dublu la tenis masculin după ce i-au învins pe românii Florin Mergea și Horia Tecau cu 6-2, 3-6 și 6-4.

Spaniola Lidia Valentín a câștigat bronzul la haltere (categoria 75 de kilograme).

Spania are cinci medalii, trei de aur.

Cuba

La rândul ei, cubanezul Idalys Ortiz a câștigat argint la judo, categoria 78 kg, iar brazilianul Rafael Silva a câștigat bronz la judo (+100 kg).