A Portugalia fără Cristiano Ronaldo a debutat în primul său meci oficial după ce s-a proclamat campioană europeană cu o poticnire elvețian (2-0), care a știut să profite de zece minute de declin pentru portughezi pentru a câștiga meciul. una dintre primele surprize de calificare pentru Rusia.

cade

Golurile lui Breel Embolo și Admir Mehmedi, în minutele 23 și 30, în prima repriză au fost o placă prea grea pentru Portugalia, care a asediat fără succes golul lui Yann Sommer după pauză cu intrarea lui Andre Silva și Joao Mario, iar mai târziu de Ricardo Quaresma. Actualul jucător Besiktas a revoluționat jocul echipei lui Fernando Santos pe aripă și l-a asistat pe jucătorul valencian Nani, care avea 2-1 într-o lovitură de cap care s-a încheiat în post, dar asta nu a fost suficient pentru a împiedica înfrângerea campioanei continentale.

De asemenea, a fost „împins” Franţa, finalist al Eurocupului. Echipa „bleu” s-a lovit de un zid de nepătruns în Bielorusia (0-0), după ce a făcut un asediu constant în repriza a doua. După 45 de minute inițiale inofensive, francezii au început să lucreze în a doua repriză pentru a debuta. În ciuda monopolizării atacurilor în acest moment și îmbutelierea rivalului lor în câmpul propriu prin admiterea lui Payet, Franța a avut un nou fiasco prin faptul că nu a găsit o modalitate de a străpunge golul apărat de Gorbunov în primul său meci oficial după lovitura finalei euro.

La rândul său, Suedia a luat un punct înainte Olanda (1-1) în primul meci al erei „post Ibrahimovic”. Galbenii au obținut un venit de aur la sfârșitul pauzei cu o vaselină de la Berg, profitând de o eroare uriașă din spate, dar Sneijder și-a aruncat greutatea echipei pe spate în momente delicate pentru propria lui și obțin scorul responsabilitatea pentru returnarea egalității la marker.

Bulgaria și-a revenit la timp dintr-o puternică spaimă împotriva Luxemburg (4-3). În ciuda faptului că a preluat rapid conducerea datorită unui șut puternic al lui Rangelov, duelul a intrat în nebunie în a doua jumătate. O dublă a lui Joachim a întors rezultatul, dar oamenii lui Ivaylo Petev au reacționat pentru a contracara surpriza.

Nu a dat greș Belgia în grupa H. Blocul condus de spaniolul Roberto Martínez a depășit cu ușurință Cipru. El a fost mai eficient decât strălucitor și cele trei puncte au fost ale sale cu două goluri ale lui Romelu Lukaku și unul de la extremistul Atlético de Madrid Yannick Carrasco, care a închis victoria cu 0-3 final.