Echipa feminină de handbal a învins Ucraina la Antequera (22-20) și va călători în Germania

Antequera (Malaga) | 15 · 06 · 17 | 00:40

razboinicii

Distribuiți articolul

González de Garibay, într-o acțiune în meciul împotriva Ucrainei. EFE

Echipa feminină de handbal a suferit pentru a intra în Cupa Mondială Germania în meciul de întoarcere pe care l-a jucat miercuri seară la Antequera împotriva Ucraina, după ce a fost impus de 22 la 20.

Așa cum s-a întâmplat în prima manșă, Spania a avut primele 30 de minute în mâinile lor și Ucraina secundele, cu diferența mare că era o victorie da sau da de care „războinicii” aveau nevoie pentru a putea certifica această trecere, realizat așa cum îi spune porecla, bazat pe forță și gheară.

Prima parte copleșitoare a echipei naționale că în apărare a fost foarte puternică, nepermițând ucrainenilor să găsească un spațiu pentru lovituri și când au făcut-o, s-au lovit de bastoane cu o incredibilă Silvia Navarro.

Începutul a fost liniștit pentru ambele echipe care s-au respectat în exces în primele minute, ajungând la scor cu doar 5 - 3 pentru „războinici”. Blocul defensiv susținut la început de Lara González și Cabral a funcționat perfect, pentru a schimba ulterior Viver, mișcând corect banca și nu lăsând vizitatorii să-și folosească pivotul, Perederiy.

Rivalii au fost inferiori în atac, ceea ce l-a determinat pe antrenor să-și epuizeze prea repede cele două pauze, deoarece echipa națională le-a oferit mult mai mult. Dacă în primele minute Navarro a plecat, în cele ce urmează contul de scor a fost extins pentru localnici, care au obținut un set bun care le-a luat 6-0 în 11 minute.

De acolo la odihnă, mai multă intensitate pentru rezultatul de la 14 la 5. A doua parte, așa cum era de așteptat, echipa din Ucraina a reapărut, la fel cum au făcut-o pe terenul lorla. Susținuți de schimbarea golului condus de această dată de Balog, vizitatorii au plecat pentru meci.

Au ajuns cu lecția învățată din țara lor, presiunea pe care spaniolii au suferit-o în a doua jumătate a fost sesizabilă în brațele lor, în care aruncările nu au ajuns cu precizia de care era nevoie.

Prima linie a Ucrainei a început să funcționeze mai repede decât se aștepta și au reușit să înscrie un gol după altul susținut de aruncările lui Perederiy, Andriychuk și un Borschchenko care în cei șapte metri au făcut multe pagube Spaniei.

Carlos Viver a văzut că istoria se poate repeta punând calm și schimbări în jucătorii săi cu un timeout când lumina era într-un 19 - 17 foarte periculos. Acolo s-a bazat pe experiența jucătorilor săi susținută de Mangué și Macarena Aguilar să-i oprească.

S-a observat că Aguilar și-a propus obiectivul necesar de a ridica un public care îi ducea pe „războinici” zburând la mai puțin de 10 minute. Sprijinul lor a fost decisiv în ultima treaptă, când excluderile spaniolilor au venit mai asiduu decât se aștepta, rezultatul intensității cu care au jucat.

Și Silvia Navarro a apărut din nou. Prima sa repriză bună a fost finalizată cu ultimele minute oprind aspirațiile rivalei, chiar și de pe linia de 7 metri a oprit șutul lui Borschchenko. Odată cu acest lucru, furtul mingii și inexactitățile Ucrainei, care au văzut Spania ridicându-se încă o notă, au ajuns să certifice trecerea la Cupa Mondială din Germania cu o finală de 22-20.

22 - Spania: Navarro, Núñez (-), Aguilar (2), González de Garibay (3), Lara González (1), Almudena Rodríguez (1), Cabral (7, 3P) - echipa de start-; Zoqbi (ps); Carmen Martín (-), Mangué (1), Eli Chávez (), Jennifer Gutiérrez (2), Pena (3, 2P), Lara González (1), Mireya González (1), Ana González (-), Sans (- ).

20 - Ucraina: Hilyazetdinova, Andriychuk (3), Volovnyk (-), Borshchenko (7, 5P), Snopova (2), Redka (2), Gorilska (2) -echipa de start-; Balog și Timoșenkova; Laiuk (-), Stryukova (-), Glibko (-), Smolinh (-), Kompaniiets (-), Chumak (-) și Perederiy (4)

Tablou de bord la fiecare cinci minute: 4-2; 5-2; 5-3; 8-3; 12-3; 14-5 (Pauză); 16-6; 18-8; 19-11; 19-15, 22-19; 22-20 (final).

Arbitri: Robert Harabagiu și Silviu Stănescu (România). I-au exclus pe ucrainenii Perederiy, Borshchenko și Redka (2) cu două minute. Și pentru Spania Lara González, Ana González, Aguilar, Mangué și Cabral (2).

Incidente: A doua etapă a turului de calificare pentru Cupa Mondială 2017 din Germania a disputat la pavilionul Fernando Argüelles din Antequera în fața a 2.000 de spectatori. Înainte de a începe meciul, Marta Mangué a fost onorată cu o cămașă comemorativă a celor 300 de meciuri cu echipa națională.