MSV Arena din Duisburg va găzdui din nou Sevilla marți viitoare, după ce au învins Roma cu solvabilitate în optimile de finală duelează la un singur meci, cu care s-au întors în competiția lor preferată, Europa League. 2-0, cu goluri de la Reguilón și En-Nesyri în prima repriză, au fost destui.

sevilla

Echipa spaniolă a dat tonul încă din primul moment. După un sfert de oră, Koundé îl avertizase deja pe fostul jucător spaniol Pau Lopez cu un șut la bara transversală și câteva clipe mai târziu, Sergio Reguilon Controlul sevillist confirmat prin culminarea unei mișcări personale care s-a încheiat cu driblingul portarului și un gol magistral.

Pe marginea odihnei, Lucas Ocampos a driblat un atac penal al unui apărător romanist pentru a pune o cruce En-Nesyri pentru a pune 2-0 pe tabela de marcaj, în ciuda protestelor din partea echipei italiene din lipsă de Diego Carlos la începutul piesei.

Cu mai multă presiune a romilor în a doua repriză (după cum a demonstrat o lovitură bună la bara transversală de la Dzeko), Sevilla nu s-a defectat și chiar a atins 3-0 cu un gol anulat Kooundé pentru un ofsaid mai mult decât discutabil.