Naționala a învins Rusia (3-2) pentru a obține prima medalie din istoria Campionatului European

Știri salvate în profilul dvs.

noua

Jucătorii spanioli își sărbătoresc triumful împotriva Rusiei în finala Campionatului European. sergei ilnitsky/efe

Moscova, Ricardo MOLINELLI

Echipa spaniolă a câștigat aurul Campionatului European de volei, învingând echipa gazdă cu 3-2 în finală. Prima medalie spaniolă de volei are o aromă specială pentru a fi aur și a câștigat-o împotriva Rusiei și Moscovei, întrucât, în precedentul Campionat European, această echipă a închis ușile podiumului către Spania.

Echipa a început să viseze și să joace de vis. Eliberați de tensiunea și nervii semifinalelor, jucătorii spanioli au ieșit la teren cu intenția clară de a juca, grăbindu-și opțiunile și „văzând ce se întâmplă”. Și ce s-a întâmplat este că au marcat primul set cu o superioritate totală: 25-18.

Rusia s-a „trezit” și, după ce a egalat scorul după câteva decizii suspecte de arbitraj (20-25), a venit să meargă înainte și să câștige 24-26 un al treilea set pe care spaniolii îl aveau în mână, întrucât au câștigat 24-21.

Cu aproape totul împotriva lui, inclusiv un 2-6 la începutul setului al patrulea, antrenorul italian Andrea Anastasi a revendicat jucătorii săi un final arreón. Și au răspuns cu profesionalism și „testiculină”. Nu au renunțat nici măcar cu 13-16 și au obținut o egalitate la doi după un maratonist de 30-28 și cu Rafa Pascual (37 de ani) pe pistă din cauza accidentării lui De la Fuente.

Aurul va fi decis în setul de tiebreaker. Nedemenți de atmosferă, spaniolii au mers mereu înainte, până au decis 16-14 și au adus aurul de la Moscova.