Echipa antrenată de Scariolo îi bate pe ucrainenii suferinzi cu 72 - 68

Laguna | 02 · 12 · 18 | 20:06

ștampilează

Distribuiți articolul

Imagine a meciului dintre Spania și Ucraina EFE

Echipa spaniolă de baschet realizat în această duminică a sa calificare pentru Cupa Mondială a Chinei din 2019 după o victorie strânsă și luptată asupra Ucrainei (72-68), într-un meci în care a fost mereu în față pe tabela de marcaj, dar în care a suferit până la ultima joacă pentru a-și atinge obiectivul fără să aștepte mai multe ferestre knockout.

Primul sfert a fost liniștit pentru echipa spaniolă, mereu în față, cu o diferență care a atins șapte puncte (11-4) la patru minute, iar hituri exterioare, în special de Jaime Fernández.

Cu toate acestea, ucrainenii au închis șutul spaniol și s-au apropiat pe tabela de marcaj (13-10) după șapte minute, deși presiunea lor nu a fost suficientă pentru a pune în pericol victoria spaniolă la sfârșitul primului sfert (20-14).

După un minut de erori colective și fără adnotări, vizitatorii au profitat de slăbiciunea locală. Quino Colom a contracarat acțiunile ucrainene, în timp ce Brobrov a făcut multe pagube în janta rivală, iar erorile hispanice au dat viață echipei lui Ievgen Murzin.

Înălțimea a fost o problemă pentru jucătorii lui Sergio Scariolo, care au mutat banca în căutarea unui dezechilibru în adversar și în marcaje (27-21).

Inspirația lui Jaime Fernández, cel mai bun marcator spaniol, au ținut-o pe a lor, deși ucrainenii au profitat de orice greșeală pentru a se apropia pe tabela de marcaj (30-27). Doar acțiunile individuale și erorile colective au salvat o situație de copleșire a spaniolilor, iar un tiple de la Abalde și aruncările libere de la Beirán au decis sfertul pe latura hispanică (39-31).

După pauză, Sebas Saiz a păstrat Spania, deși avea răspunsul lui centrul puternic al San Pablo Burgos Kravtsov, care a menținut incertitudinea rezultatului după un parțial de 0-6 (40-37).

Schimbul de coșuri l-a obligat pe Scariolo să solicite un nou time-out cu 51-48 pe tabela de marcaj după o altă parțială favorabilă vizitatorilor 0-5, deși jucătorii săi erau încă în față la sfârșitul celui de-al treilea act (54-48).

Ultimele zece minute au fost cele mai uniforme și intense, cu Ucraina stoarcere și estompare pe măsură ce minutele treceau o echipă spaniolă care uneori își pierdea locul pe teren. Doar unele acțiuni individuale au rezolvat problema până când un impunător Bobrov, cu succesul său, a deschis o mare de îndoieli în cele ale lui Scariolo.

Egalitatea la șaizeci a venit la patru minute de la final și apoi apariția lui Pablo Aguilar, care a contribuit cu cinci puncte consecutive (70-64) cu un minut și jumătate pentru final.

Când totul părea rezolvat, o greșeală nesportivă a fost chemată la Saiz după o tehnică care a schimbat totul la treisprezece secunde pentru final. Din fericire pentru Spania, Ucraina nu a profitat de jocul pe care îl căuta triplul exterior al lui Herun, iar Llovet a sigilat victoria și biletul pentru Munidal din linia de aruncări libere.

FIȘA CU DATE

72 - Spania (20 + 19 + 15 + 18): San Miguel (5), Abalde (11), Fernández (17), Vázquez (-) și Aguilar (5), -echipa de start-, Sergi García (-), Nacho Llovet (2), Quino Colom (12), Sebas Saiz (12), Darío Brizuela (8) și Javier Beirán (-).

68. Ucraina (14 + 17 + 17 + 20): M. Pustozvonov (4), Oleksandr Lypovyy (10), Vyacheslav Bobrov (21), Viacheslav Kravtsov (10) și Bogdan Bliznyuk (8), echipa de start-, Ihor Boiarkin (5), Volodymyr Herun (10), Serhii Pavlov (-), Olksandr Riabchuck (-) și Andrii Myronenko (-).

Arbitri: Ademir Zurapovic, Martin Horozov și Tanel Suslov.

Incidente: Meci din a patra zi a celei de-a doua runde de calificare a grupei I a Cupei Mondiale din 2019 disputat la Pavilionul Santiago Martín, din Los Majuelos, în La Laguna, în fața a 4.500 de spectatori. S-a păstrat un minut de tăcere pentru moartea lui Patrick Baumann, secretar FIBA.