Echipa a învins confortabil echipa din Belarus (74-58) condusă de Alba Torrens, care a înscris 25 de puncte

Știri salvate în profilul dvs.

spania

Echipa spaniolă de baschet feminin a câștigat medalia de bronz în această duminică în Eurobasket din Ungaria și România, învingând Belarusul cu 74-58 în finala de consolare de la Budapesta.

Alba Torrens, autorul a 25 de puncte, a condus atacul echipei lui Lucas Mondelo, că sâmbătă a fost lăsat în afara finalei când cade în fața Franței în semifinalele unui turneu în care a fost campioana în apărare.

Startul bun al Belarusului (4-0, min.1) promovat de succesul său la tragere și de dominația lui de recuperări, Pe lângă lipsa de succes în terenurile jucătorilor spanioli, a fost o constantă pe tot parcursul primului trimestru.

Ziuzkova, cu două tripluri fără eșec (16-9, min.5), a stabilit primele diferențe pentru bieloruși, care au dominat ambele coșuri (17-8 în recuperări), cu Leuchanka ca bastion aproape inaccesibil pentru spanioli.

18-12 de la sfârșitul primei perioade a reflectat perfect succesul slab al echipei spaniole.

Un start cu 0-9 pentru Spania (18-21) în doar două minute a însemnat o mare schimbare în scena jocului. Marta Xargay, din lovitură, a adus încredere echipei, și, de asemenea, apărarea Lauchanka de către Laura Gil.

La pauză cu un avantaj de 4 puncte

Belarus a pierdut o parte din eficacitatea sa și apărarea spaniolă a început să-și regleze presiunea asupra rivalului. În ciuda unor suișuri și coborâșuri, echipa spaniolă a dominat sala cu solvabilitate și a mers la vestiar cu un avantaj de 30-34, după un sfert de 12-22 în a doua zece minute care a confirmat rândul acordat jocului.

Schimbul de coșuri în primele minute ale celui de-al treilea trimestru a favorizat Belarusul, care a încercat să înconjoare echipa spaniolă rămânând la un punct distanță (43-44, min.25). Dar apărarea spaniolă a început să dea roade și un avantaj 43-50 a fost maximul spaniol până în acel moment.

Oboseala tuturor jucătorilor și caracterul spaniolilor au început să facă diferența și Spania a fost gata să spargă jocul, încheind perioada cu 44-55.

Jucătorii lui Lucas Mondelo au consolidat această diferență, 49-62 (min.33.30), menținând o apărare puternică și profitând de o dungă pozitivă în șutul lui Marta Xargay, 51-67 (min.35), aproape că au observat frecarea medaliei de bronz la gât.

Spania a dominat cu succes ultimele minute ale jocului pentru a obține o medalie de bronz strălucitoare fără nici o suferință.