Villarreal și Real Sociedad și-au asigurat drumul către runda următoare cu victoriile lor. Echipa Bilbao a revenit pentru a câștiga și depinde de ea însăși.

Villarreal a câștigat 2-3 în vizita sa la Astana, un triumf care vă permite să vă certificați clasificarea pentru următoarea rundă a Europa League și, de asemenea, în calitate de lider de grup, în absența unei zile de joc. De asemenea, au învins Societate reală, a doua echipă spaniolă care a asigurat biletul pentru runda următoare și Atletic, care este încă în viață în căutarea trecerii.

• Controversatul kit roșu „Atlético” pe care îl va recupera Real Madrid
  • Avocatul lui Rosell: „Familia lui nici măcar nu are suficient de mâncare”

Villarreal a știut să depășească obiectivul inițial al Astanei și să surprindă pe tabela de marcaj superioritatea pe care a dat-o clar pe teren, datorită unei duble de la Cedrick Bakambu în ultima jumătate de oră de joc.

Villarreal, odată ce s-au obișnuit cu particularitățile gazonului artificial de la Astana Arena, au preluat controlul jocului, cu bunuri lungi și cu Sansone Da Bacca creând probleme în spatele localului.

Atacantul italian a avut prima mare șansă la 17 minute, în care portarul a fost primul Eric El a evitat golul cu ieșirea sa rapidă și mai târziu a fost fundaș Logvinenko care a luat a doua lovitură a lui Sansone pe linia porții după revenire. Echipa spaniolă s-a apropiat din ce în ce mai mult de pericol și câteva minute mai târziu a fost echipa Dani Raba care l-a pus la încercare pe portarul veteran al Astanei.

Echipa kazahă, care abia îl deranjase pe Villarreal, a trecut înaintea pe tabela de marcaj la jumătatea primei reprize datorită unui gol excelent al celui mai bun jucător al lor, internaționalul congolez Kabananga, care a profitat de o revenire pe front și a luat o împușcat cu fir care depășea întinderea de Barbosa.

Villarreal nu s-a descompus, ceea ce a continuat să urmărească zona locală și Fornalii A avut un cap la cap cu Eric, din care portarul a ieșit din nou cu grație. Astana abia a ajuns în zona echipei spaniole, dar puținele lor ocazii au fost de mare pericol, cum ar fi un șut din penalty Twmasi asta l-a obligat pe portarul Villarreal să se arate pentru a evita al doilea gol.

Bakambu își sărbătorește unul dintre obiectivele sale. SERGEI ILNITSKY EFE

De la un posibil 2-0 la egalitate, după un rapid contraatac în care Bacca l-a permis pe Raba, care după un mare control în cursă cu pieptul l-a învins pe Eric de un careu, marcând în debutul său european. Echipa de Javier Calleja A reluat jocul în a doua repriză hotărât să pună capăt ciocnirii pe calea rapidă și să pună gard pe poarta Astanei.

La un sfert de oră, Calleja a decis să intre în Bakambu pentru Fornals și să joace cu trei atacanți într-un mesaj clar către jucătorii săi că trebuie să meargă pentru victorie. Villarreal a luat cinci minute pentru a cristaliza curajul antrenorului lor, când Bakambu a profitat de o mare asistență a lui Sansone pentru a semna 1-2.

Ambii jucători au fost din nou protagoniști într-o altă acțiune foarte clară de a marca, dar portarul sârb a câștigat duelul cu Bakambu. Astana a făcut foarte dificilă calificarea pentru înfrângere, așa că antrenorul lor, Stanimir Stoilov, a făcut schimbări clar ofensive, de care Villarreal a profitat pentru a condamna contra cu un nou gol al lui Bakambu. În ultimele momente, Twmasi a profitat de o revenire din Manu Trigueros pentru a-l surprinde pe Barbosa din afara zonei și a pune emoția și 2-3 pe tabela de marcaj.

Athletic este încă în viață

Aritz aduriz și Iñaki Williams, ca executori și Markel Susaeta, În calitate de promotor al jocului rojiblanco, au condus o revenire memorabilă pentru Athletic Club joi în San Mamés, un 3-2 împotriva Hertha Berlin că în repaus părea imposibil.

Dar intrarea în Susaeta, și, de asemenea, de Ander Iturraspe, după pauză, au schimbat accidentul până când a fost sufocant pentru un Hertha care a renunțat după ce a avansat de două ori cu atât de mulți din australian Matthew lekie Da Davie Selke. Aduriz a egalat de ambele ori, cu două goluri de penalizare, iar Williams a marcat a treia, o pasă a lui Susaeta.

Atacantul internațional spaniol, căruia Thomas Kraft A ghicit cele două lovituri, dar nici nu a reușit să se oprească, a marcat deja 12 goluri până acum în acest sezon, 7 în Europa League.

Cu acest rezultat, Hertha este eliminată în absența ultimei zile și Athletic urcă pe locul doi în grupă și continuă să depindă de el însuși pentru a fi în optimi. Și ar face-o chiar ca campion de grupă dacă ar învinge-o pe Zorya Luhansk în Ucraina și Östersund, acum lideri, nu câștigă la Berlin.

Cu două sosiri în zonă și un corner în primele două minute de joc, Hertha a avertizat deja despre intențiile cu care au ajuns la San San Mamés. Câteva intenții jignitoare pe care singurul care a reușit să le contracareze în Athletic a fost Iago Herrerín, care a păstrat 0-0 în primul sfert de oră cu trei salvări grozave.

Primul dintre ei cu piciorul, în minutul 4 către Leckie a tras în centru din stânga Mittelstad, un adevărat chin pentru Lekue pentru trupa sa. Următoarele două intervenții ale portarului de la Bilbao au fost în aceeași piesă, mai întâi o lovitură practic simplă a lui Selke și apoi recuperarea pe care Lustenberger a luat-o.

Nu s-a oprit aici, echipa germană, foarte superioară pe parcursul primei reprize și insistentă asupra obiectivului local, înaintea căruia Weiser nu era bine într-un alt centru jos al Mittelstad și nici Lazaro nu putea depăși pădurea de picioare din spatele lui cu un toc foarte înalt delibera.

După acel detaliu de calitate al Lazăr, Hertha a deschis scorul cu un gol venit, desigur, de pe aripa stângă. Într-o altă centrare a tânărului stânga Mittelstad, pe care Leckie a încheiat-o în poarta din fața lui Etxeita. Un Athletic care abia înlănțuia câteva adăugiri pe dreapta de către Lekue și Williams cu un anumit aer de pericol recuperat de la acea lovitură.

Și tocmai Williams, într-o zi nefericită, a condus la egalitate într-o piesă dezordonată în interiorul zonei de vizită în care arbitrul a fluierat un penalty pe „pantera” roș-albă. Aduriz, cu fiabilitatea sa obișnuită, a pus 1-1 și a continuat să adauge și să continue în contul său de scor, care în acest sezon se traduce deja în 12 goluri, 7 în Europa League.

Aduriz a fost un alt protagonist al Athletic. MIGUEL TOÑA EFE

Athletic nu a ținut nici măcar o mișcare, nemeritatul a egalat, deoarece imediat ce Hetha a decolat la centru a marcat 1-2 cu patru atingeri. Unul din golul Kraft pentru a pune mingea în câmpul adversar, doi din Lázaro pentru a scăpa de Laporte și pentru a centra perfect în zonă și un sfert de la Selke pentru a-l învinge pe Herrerín. Ziganda a jucat-o la pauză făcând două schimbări la începutul celei de-a doua și plasând pe Iturraspe și Susaeta pe terenul de joc pentru San José și Iturraspe.

Cele două noi au dat multă viață, multă vervă și multă minge lui Athletic, care a asediat golul lui Kraft, pe care au creat o jumătate de duzină de corneruri. Susaeta i-a forțat pe aproape toți, i-a aruncat pe toți și într-unul dintre ei aproape că a marcat un gol olimpic. A fost încă unul în rozariul de la Bilbao, care a precedat 2-2. Doi Aduriz, unul de la Susaeta însuși și altul de la Rico.

Locul părea să sosească și a sosit. La un alt penalty și din nou de la căpitanul german Langkamp, ​​de data aceasta de mână. Și interceptând un șut al celui mai neașteptat jucător din zona rivală, Balenziaga. Aduriz a aruncat-o din nou, Kraft să ghicească unde merge mingea, dar fără a fi capabil să o oprească complet și mingea s-a dus între cele trei bețe. Deja cu Hertha coborât, Athletic a pus punctul final în joc într-un meci împotriva lui Susaeta care i-a permis lui Williams să bată golul oaspeților aproape după bunul plac.,

În timp adăugat, un alt om capital în ciocnire, cu mari salvări la începutul jocului, Iago Herrerín, i-a oferit lui San Mamés liniște sufletească cu o ultimă oprire care nu a fost prea dificilă, dar a avut nevoie de forța arătată de golul Bilbao în fiecare joc care joacă. Ce sunt toate Europa League.

Real Sociedad este, de asemenea, clasificat

Societatea Regală a câștigat cu un gol în ultimul minut al lui Mikel Oyarzabal la Rosenborg în Norvegia, un rezultat care îi califică matematic pentru faza următoare și care le permite să opteze pentru a fi lider de grup dacă va învinge Zenit în ultima zi de meci (0-1).

Echipa din San Sebastian a devenit domn și stăpân pe teren de la fluierul de deschidere, a orbit startul de la apărare către norvegieni și a dat primele avertismente la cinci minute, în două șuturi de la Willian Jose Da Juanmi asta l-a obligat pe Hansen să acorde atenție.

Fotbalul fericit al oamenilor lui Eusebio a avut un risc sub formă de spații largi în spate și contraopțiuni pentru un Rosenborg care a reușit să meargă și el în primele minute, cu o șansă clară pentru Adegbenro care nu și-a atins obiectivul deoarece Iñigo Martínez a fost bine să evite golul.

Dominația albastră și albă, pe măsură ce jocul a progresat, s-a intensificat, dar Rosenborg a confirmat, de asemenea, că prima etapă de la Anoeta (4-0) nu reflecta adevăratul lor potențial, iar donostiarii nu ar putea fi neglijați dacă nu vor să obțină un joc uriaș a speria.

Zenit a câștigat în celălalt meci al grupei împotriva lui Vardar de jos, ceea ce l-a obligat pe Real să se trezească pentru că remiza a meritat doar să fie a doua și a vrut să ajungă la ultimul joc al ligii cu opțiuni de a juca pentru conducerea cu rușii în Anoeta.

Rosenborg și-a arătat din nou pericolul în pragul pauzei, bascii nu au terminat treaba și Levi s-a jucat o minge cu toc în afara zonei care a ratat îngust echipa, în timp ce coechipierul său Adegbenro a fost aproape să facă același lucru în '43.

A doua repriză a fost ținută deschisă, localnicii au căutat mai dornici de gol Rulli pentru că remiza i-a eliminat și Realul și-a deschis și jocul pentru că nu au încredere într-un rezultat care ar putea fi advers în orice moment și care le-ar compromite serios viitorul în Europa League.

eu intru Lumânare Carlos în ceea ce ar putea fi ultimul său joc în Europa cu Real și brazilianul Willian José, înainte de a fi înlocuit, a continuat să caute poarta în poarta lui Hansen fără succes.

Norvegienii vor încerca cu disperare la final, Real a căzut în ultimele minute pentru a apăra punctul și s-a trezit, aproape în pragul finalului, cu un gol al lui Mikel Oyarzabal.

Jucătorul internațional, într-un moment excelent, a început jocul, a lăsat o minge liberă pentru Jon Bautista că s-a prăbușit asupra lui Hansen, dar acolo era Oyarzabal care să pună piciorul răutăcios și să dea o mare bucurie regaliștilor.