Teemu Suninen a câștigat primele două etape vineri dimineață la Rally Italia Sardinia pentru a prelua conducerea.

Finlandezul, însoțit de copilotul experimentat Jarmo Lehtinen pentru prima dată, l-a retrogradat pe Sébastien Ogier la liderul nopții, câștigând etapa Tula cu 4,8 secunde față de coechipierul său Ford Fiesta Elfyn Evans.

conducerea

El a repetat feat la Castelsardo, cu 1,7 secunde mai rapid decât Jari-Matti Latvala, conducând clasamentul general cu un timp de 10,6 secunde cu pilotul Toyota Yaris, cu încă două etape până la finalul turului.

Suninen și Latvala au fost prinși într-un colț dificil din stânga la Castelsardo.

„După comprimare a fost o virare la stânga foarte alunecoasă și aproape am trecut. Din fericire am reușit să menținem motorul pornit și am pierdut doar câteva secunde ", a explicat Latvala.

Evans a fost cu 1,4 secunde mai lent în poziția a treia. Welsh-ul a fost al cincilea la Castelsardo pentru a se alătura al doilea cel mai rapid la Tula, dar a fost nemulțumit de frânele de pe Fiesta. Dani Sordo s-a clasat la 3,4 secunde pe locul patru, în ciuda perforării anvelopei spate stânga a Hyundai i20 din Tula.

Condițiile de căldură și uscare au făcut dificil pentru primii participanți să se țină de drumurile cu nisip. Ott Tänak a fost cel mai bun dintre cei trei concurenți principali pentru titlu, care a început în partea de sus a clasamentului. Estonienul a fost al șaselea în Yaris, la 16,4 secunde în spatele capului.

Esapekka Lappi a completat primele șase, dar finlandezul bănuia că are o problemă diferențială față, în timp ce se lupta cu Citroën C3 pe pistele înguste și răsucite.

Sébastien Ogier și Thierry Neuville, al treilea în ordinea de start, nu s-au descurcat la fel de bine ca Tänak. Ogier a fost la aproape 30 de secunde de conducere pe locul 10 în C3, cu Neuville cu două locuri mai bune pe locul 8.

Opțiunile de anvelope au fost variate, dar în timp ce toți ceilalți lideri au inclus cel puțin doi compuși Michelin greu în selecția lor, Neuville a optat pentru șase medii. Belgianul a fost mai preocupat de greutatea de a transporta o parte suplimentară, care a afectat negativ manevrarea i20-ului său.

De asemenea, coechipierul său Andreas Mikkelsen s-a aplecat spre compușii medii și a fost clar că aceasta a fost o greșeală. Alegerea anvelopei complet greșită. Nu putem face nimic, dar mașina este peste tot ”, a spus norvegianul, care a terminat pe locul șapte.

Informații: TC2/3

SS2: Tula 1, 22,25 km
Schimbările de ritm înseamnă că șoferii pot face o diferență reală aici. Începe pe piste de viteză medie înainte de a deveni mai rapid și apoi revine într-un ritm mediu în apropierea liniei de sosire. Suprafața este nisipoasă în locuri cu iarbă care crește în mijlocul unor piste. Este răsucit în părți cu compresiuni mari și sare și trece printr-un parc eolian. În esență, aceeași etapă ca 2018, cu unele modificări minore și una dintre cele mai dificile din raliu.

SS3: Castelsardo 1, 14,72km
După o primă parte strânsă și tehnică pe mașină, Castelsardo trece de la murdărie la asfalt timp de 1200 de metri la jumătatea drumului. După o serie de scufundări în apă, se schimbă complet după un tunel. O urcare abruptă și vâsle pe o pistă pietroasă, care vor fi dure pentru anvelope și transmisie, duc la secțiunea finală. Are o suprafață compactă, cu roci și roci încă de anul trecut.