• Raymond Pulidor, poreclit „eternul al doilea om”, deține recordul onorabil, dar nedorit pentru cele mai multe podiumuri din Turul Franței cu opt, fără să fi obținut o victorie.
    • În ciuda înfrângerilor sale continue împotriva lui Anquetil și Merckx, Poulidor a devenit favoritul multor fani.

france

Dacă un călăreț începător din elită ar fi întrebat dacă va semna să-și termine cariera cu opt podiumuri la Turul Franței, cu siguranță ar accepta o secundă fără ezitare. „Foarte rău trebuie dat pentru ca cel puțin unul să nu câștige”, ar fi gândul acelui debutant entuziasmat. Deși puțin probabil, acest caz s-a întâmplat. Era acum cincizeci de ani și avea ca protagonist un ciclist francez drăguț, dar nefericit.

Se numește Raymond Poulidor și este mai puțin cunoscut decât ar trebui. Dacă m-am născut cu câțiva ani înainte sau cu câțiva ani după, poate ar fi devenit cel mai de succes călăreț din istoria Turului Franței. Cu toate acestea, s-a născut în 1936 și viața îi trimitea semnale foarte clare pentru a se îndepărta de ciclism. Familia sa conducea o fermă, pe care a trebuit să o înceapă când era adolescent. În afară de a continua să studieze, tânărul Raymond a visat la cursele de biciclete pe care le vedea anual pentru pământul său.

De îndată ce a ajuns destul de mare, a început să concureze în ciuda opoziției din partea familiei sale, în special a mamei sale. Pe motocicletă a început să câștige faimă atât la nivel, cât și la nivel regional. Până la douăzeci de ani a condus amatori, combinând munca sa la fermă familiarizat cu instruirea. În această perioadă anterioară profesionalismului, l-a învins pe Louis Bobet, pe atunci unul dintre cei mai buni bicicliști și, în cele din urmă, triplu campion al Turului.

După ce a împlinit vârsta majoratului, a trebuit să respecte serviciul militar obligatoriu. După antrenament, a fost trimis în război în Algeria, unde a renunțat la toate posibilitățile de formare, în care a fost al doilea mare retrograd pentru a se putea dedica pasiunii sale. În țările africane și-a pierdut forma, deși în anii șaizeci s-a întors acasă cu intenția fermă de a slăbi și de a reveni la concurs.

Prima cursă pe care a contestat-o ​​după revenirea la ciclism, Bordeaux-Saintes, a câștigat cu o avans de șase minute. În al doilea, el a semnat un al doilea post care i-a adus optzeci de mii de franci, mai mult decât câștigase vreodată la fermă. Originea sa umilă i-a adus primele glume de la rivali și fani când a început să fie cunoscut. Deși nu l-au poreclit „vacă”, adevărul este că comparațiile au fost continue între animalul rumegător și ciclist.

Anul următor, în 1961, și-a confirmat saltul câștigând Campionatul Național Francez și Milano-San Remo. Începând din 1962 a început să-și sculpteze istoria cu Turul Franței. De atunci și până când s-a retras în 1977, Poulidor a concurat Grand Boucle de până la paisprezece ori, cu singurele excepții din 1971 și 1977. Cu excepția a două ocazii, a finalizat întotdeauna toate etapele și își începe calvarul la vârsta de 26 de ani.

Anul debutului său a lăsat deja senzații mari, terminând pe locul trei în clasamentul general și câștigând o etapă. Numai Jacques Anquetil și Jozef Planckaert au putut să-l alături. În acel an a început o rivalitate cu Anquetil care urma să se repete încă doi ani cu același rezultat: victoria pentru compatriotul său în Tururile 63 și 64, cu Poulidor al optulea și respectiv al doilea.

În ciuda faptului că Anquetil nu a condus Turul în '65 și a renunțat la ediție în anul următor, Poulidor nu a fost încă în stare să urce în topul boxului din Paris. Felice Gimondi primul (care a plecat la Turul din 65 din cauza unei pierderi din ultimul minut în echipa sa) și Lucien Aimar (care Anquetil însuși a ajutat în cele două evadări care au ajuns să merite victoria) l-au retrogradat pe locul doi și trei.

În ciuda unui astfel de ghinion, Poulidor a continuat să încerce an de an, de fiecare dată cu sprijinul mai multor oameni, dar cât de mult era în măsură să atace din nou tricoul galben? (haină pe care nu a purtat-o ​​o zi), a întâlnit „canibalul”. Eddy Merckx a luat cinci tururi. În trei dintre ei a fost însoțit de Raymond pe podium.

La patruzeci de ani, Poulidor a apărut pentru ultima dată pe linia de start a Turului Franței. A fost ultima lui șansă. Invitatul care și-a asprit cel de-al optulea podium a fost Lucien Van Impe, un belgian mai tânăr cu zece ani și care, în edițiile trecute, a rezistat lui Merckx. În ciuda acestui fapt, în acel Tur Poulidor a fost consacrat ca singurul călăreț din istorie să urci sertarul de opt ori, mai mult decât miticul Hinault, Anquetil, Merckx, Zoetemelk, Ullrich sau Induráin.