Argentinianul a marcat ambele goluri pentru Villarreal, care l-a pierdut pe Roger prin accidentare în minutul 5.

O performanță magistrală a lui Juan Román Riquelme i-a permis lui Villarreal să pună la cale egalitatea împotriva Torpedo Moscova, întrucât argentinianul nu numai că s-a bucurat de cele două goluri ale meciului, dar a fost și liderul echipei sale și a fost din nou jucătorul care a uimit la Boca Juniors.

Victoria Beckham

Jocul a început foarte intens, echipa rusă fiind foarte bine stabilită pe teren și la un minut după ce jocul era pe punctul de a deschide tabela de marcaj, deși portarul Reina a evitat-o ​​cu o bună intervenție.

Rănirea lui Roger, la patru minute de joc, l-a forțat pe Floro să-l aducă pe Alvarez și să modifice desenul tactic al echipei sale la primul schimb. În ciuda acestei circumstanțe, oamenii din Castellón și-au asumat greutatea jocului, deși contribuția redusă a bărbaților din trupă a făcut ca doar Riquelme, în lucru la mijloc, să îngrijoreze vecinătatea zonei rusești.

La rândul său, torpila, bine înarmată în apărare, a jucat un joc foarte rapid în acțiunile lor ofensive și a dat un sentiment mai mare de pericol decât echipa spaniolă în fiecare dintre sosirile lor în cadrul Reinei, ca la o jumătate de oră de joc, în un antet Shemsov.

În ciuda mizeria din mijlocul terenului Villarreal care a provocat accidentarea lui Roger, echipa Castellón era pe punctul de a marca într-o piesă de strategie a laboratorului tehnicianului Benito Floro, pe care Riquelme și Arruabarrena l-au executat perfect, deși Ballesteros nu a lovit pentru a termina o minge care a ajuns să fie respins de pe bara transversală, după ce un apărător a fost eliminat.

Reorganizare

Floro a profitat de pauză pentru a-și reorganiza jucătorii, iar Villarreal a ieșit pe teren cu un aer diferit, cu o mai mare coordonare și viteză în mișcări și a găsit foarte curând premiul pentru cel mai bun joc al său, când la cinci minute Riquelme a marcat o piesă care el însuși începuse, profitând de un serviciu excelent pentru primul post al lui Pedro Martí.

Golul a stabilit în continuare un Villarreal care de atunci a afișat cel mai bun joc al său și a început să se bucure de șanse bune de a-și extinde avantajul împotriva unei torpile care își pierduse prospețimea ideilor pe care le-a arătat în prima repriză.

Brazilianul Sony Anderson părea să fi calibrat prost punctele de cruce ale pistolelor sale și a ratat două ocazii clare de a înscrie, deși a fost noaptea lui Riquelme, iar argentinianul a profitat de o revenire în față pentru a lansa un șut puternic care a însemnat meritatul 2 - 0.

În ultimul sfert de oră, Villarreal a căutat al treilea gol pentru a condamna egalitatea și Riquelme a fost pe cale să-l atingă, desigur, într-o lovitură liberă directă care între poarta Borodin și transversală l-a împiedicat să se încheie cu un gol.

JOCUL:

Villarreal: Reina, Belletti, Balesteros, Coloccini (Arzo, m.81), Arruabarrena; Guayre, Pedro Martí, Josico, Roger (Q. Alvarez, m.5), Riquelme (Xisco, m.91) și Anderson.

Torpila Moscovei: Borodin, Leonchenko, Lukhizh, Udylin (Makhmutov, m.84), Leverenko, Jolovic, Zyryanov (Ossipov, m.77), Samusevas, Semshov (Kormiltsev, m.70), Volkov și Oper.

Obiective: 1-0, m.50 Riquelme. 2-0, m.68 Riquelme.

Arbitru: Emil Bozinovski, din Macedonia. El i-a admonestat pe Belletti și pe Arruabarrena pentru localnici, și pentru vizitatorii Leonchenko și Jolovic.

Incidente: Meci din turul 2 al Cupei UEFA, disputat pe stadionul El Madrigal în fața a 10.000 de spectatori.