Baterele au ajuns să aibă un venit de cinci goluri

CB Lanzarote Zonzamas a primit sâmbătă după-amiază una dintre echipele care se luptă să acceseze faza de promovare și cele două puncte care erau în joc pentru interesele echipei vizitatoare erau foarte importante. LJucătorii din Lanzarote au purtat greutatea meciului din prima repriză, perioadă în care au avut un venit de cinci goluri, și a fost în a doua repriză când au fost depășiți de împingerea lui Rodríguez Cleba León care a ajuns să ia victoria cu 30 la 33.

copleșit

Primele minute ale întâlnirii au fost punctaje și studii pe terenul de joc. Zonzamas a avut o apărare 6: 0, iar Rodríguez Cleba León a jucat cu același sistem, deși puțin mai avansat pentru a încerca să fure circulația mingii adversarului. Extrema Jailene Maldonado, cu o piesă în care a venit spre centru, a acordat primul avantaj localnicilor (4-3).

Brenda Roger și Mariangeles de Uriarte au fost însărcinate cu inițiativa atacului CB Lanzarote Zonzamas în prima parte. Conexiunile cu pivotul au început să funcționeze perfect, iar jucătorul argentinian a marcat ușor în multe dintre acțiuni. La rândul ei, Brenda Roger a fost un coșmar pentru apărarea lui Rodríguez Cleba, neștiind în niciun moment unde ar putea apărea jucătorul de la Majorera.

Antrenorul lui Rodríguez Cleba León a solicitat o pauză în absența a nouă minute înainte de pauză, când electronica reflecta un 12 la 9 în favoarea localnicilor. Două goluri ale Sara de Léon i-au dat lui Zonzamas cel mai mare venit în această primă repriză, cu doar două minute rămase pentru pauză (17-12). Vizitatorul Sofía Ghilardi a marcat o lovitură liberă cu timpul expirat, ajungând la finalul primelor 30 de minute de joc cu rezultatul de la 17 la 14.

CB Lanzarote Zonzamas a reușit să reziste la împingerea lui Rodríguez Cleba în primele minute din a doua repriză, deși încetul cu încetul au văzut diferența diminuând. O minge slăbită a fost folosită de Ania Ramos pentru a lansa un contraatac rapid și a pus echipa vizitatoare în avantaj pe tabela de marcaj în minutul 12 (22-23) și l-a determinat pe Juan Rivera să depășească.

Italianul Sofía Guilardi a avut o mare eficacitate cu șutul de la distanță, depășind de nenumărate ori obiectivul apărat de Nélida Valiente. CB Lanzarote Zonzamas nu a fost dispus să-și coboare brațele, rămânând la distanță cu două goluri, deși nu a reușit acțiuni clare în momentele decisive ale meciului. A fost o voință și neputință din partea localnicilor, care odată cu trecerea minutelor au devenit disperate.

Rodríguez Cleba León a știut să joace perfect cu avantajul pe care l-a dobândit, luând cele două puncte care erau în joc când a câștigat cu 30 la 33. O înfrângere care îl lasă pe Zonzamas pe locul șapte în clasament, iar săptămâna viitoare vor recupera joc amânat împotriva Palencia Turismo.

Fișa cu date

CB Lanzarote Zonzamas (30): Cristina Mazaira, Sara de León (3), Ingrid Roger (1), Jailene Maldonado (3), Brenda Roger (11), Mariangeles de Uriarte (6) și Rocío Guerrero (4) - echipa de start- Nélida Valiente (1), Caridad Santana (1), Nisamar Ramos, María de León, Erika Espino, Sara Lemes și Laura González. Antrenor: Juan Rivera

Rodríguez Cleba León (33 de ani): Bárcara Seco, María Gracia de Garnica (2), Valentina Estrada (3), Beatriz Andrés, Cristina Viñuela (3), María Sancha (3) și Ania Ramos (8) - echipa de start- Adriana Muñoz, Loreto Roldán (2), Grethe Damora (2), Sofía Ghilardi (10) și Salma Villafañe. Antrenor: Juan Antonio Moreno

Parțiale la fiecare 5 minute: 2-3, 4-3, 7-6, 11-9, 14-10, 17-14 (odihnă) 19-17, 21-21, 23-26, 27-30, 29-31, 30-33 ( final)

Arbitri: Marc Abadía Obis și Jordi Altes Ángel. Cu excepția lui Brenda Roger (2) de CB Lanzarote Zonzamas și María Gracia de Garnica (1) și Loreto Roldán (1) de Rodríguez Cleba León

Incidente: Pavilionul Municipal Las Palmeras de San Bartolomé, aproximativ 250 de spectatori. Meci corespunzător rundei a 23-a a grupei A a Diviziei de Onoare Argint Feminin.