În acest weekend, la Hong Kong, Formula E sărbătorește cea de-a 50-a cursă din istoria sa. Retrăiește ePrix care a marcat aceste prime 49 de evenimente electrice. Mai multe despre Formula E: Programe și unde să vedeți Hong Kong ePrix de Formula E Formula E revine la Londra pentru sezonul 2019/20 Sezonul 1: Beijing ePrix 2014 FIA Formula E A fost începutul unei mari aventuri: prima cursă de a lui

50 de curse de Formula E: cele mai importante 10

pole position

Sursa imaginii: Motorsport.com

În acest weekend, la Hong Kong, Formula E sărbătorește cea de-a 50-a cursă din istoria sa. Retrăiește ePrix care a marcat aceste prime 49 de evenimente electrice.

Mai multe despre Formula E:

Sezonul 1: 2014 Beijing ePrix

A fost începutul unei mari aventuri: prima cursă din istoria Formulei E, la Beijing, pe 13 septembrie 2014. Nicolas Prost (e.dams-Renault) a obținut pole position în fața lui Lucas di Grassi (Audi Sport Abt), Daniel Abt (Audi Sport Abt), Karun Chandhok (Mahindra) și Franck Montagny (Andretti). În general, cursa nu a fost o provocare, deși a fost marcată de revenirea lui Nick Heidfeld (Venturi) de pe locul șase pe grilă. Nemțeanul l-a prins pe liderul Prost târziu în cursă, s-a mutat în interior în ultimul colț al ultimului tur. dar francezul a încercat să închidă ușa, provocând o coliziune care a ridicat Venturi în aer. Lucas di Grassi a moștenit victoria în fața lui Franck Montagny și Sam Bird (Virgin), dar a fost deosebită acoperirea excelentă pe care Formula E a avut-o în prima sa cursă datorită acestei finale pline de evenimente.

Sezonul 1: London ePrix 2015

Sezonul 2: 2016 Paris ePrix

A fost un moment istoric nu numai pentru Formula E, ci și pentru sporturile cu motor franceze: pentru prima dată în mai bine de 60 de ani, a fost organizată o cursă pe străzile Parisului! În acest moment al sezonului 2015-16, Lucas di Grassi (Audi Sport Abt) și Sebastien Buemi (Renault e.dams) au condus campionatul cu 101 și respectiv 100 de puncte, dar Sam Bird (Virgin), al treilea, a reușit pole position în fața brazilianului la Les Invalides, în timp ce Buemi trebuia să se mulțumească cu locul opt. Di Grassi a avut cel mai bun start și, cu excepția a două ture în pit stop pentru a schimba mașinile, nu a renunțat la conducere. Jean-Éric Vergne (Virgin) l-a împins spre victorie în ultimele patru ture, dar francezul s-a stabilit pe podium după o luptă acerbă cu coechipierul său Bird, care a căzut pe locul șase. Buemi a completat primele 3.

Sezonul 2: London ePrix 2016

Sezonul 3: Mexic ePrix 2017

Zak Mauger/LAT Images

Sezonul 3: Montreal ePrix 2017

Sam Bloxham/LAT Images

Sezonul 4: Paris ePrix 2018

O victorie acasă. Jean-Eric Vergne (Techeetah) îl aștepta de mult. După ce a ajuns la Paris ePrix cu 119 puncte față de 101 pentru rivalul său, Sam Bird (Virgin), liderul campionatului a pus balanța pe partea sa cu pole position și a reușit să câștige în fața publicului său cu un avantaj de cinci secunde. În spate, Bird a ocupat locul al doilea înainte de a fi depășit în pantoful André Lotterer (Techeetah), care însă s-a trezit fără putere în ultimul tur. Depășit de Lucas di Grassi (Audi Sport Abt), Lotterer a fost lovit violent de Bird la câțiva metri de linia de sosire, iar britanicul a terminat trecerea liniei de sosire pe podium. Pe trei roți! Cu această victorie, Vergne a extins avantajul cu Bird la 31 de puncte și a mângâiat deja titlul.

Sezonul 4: New York ePrix 2018

Nu a fost cel mai tensionat finisaj vreodată, dar cu o diferență de 23 de puncte între Jean-Eric Vergne și Sam Bird, totul era în joc. Șoferul Virgin a avut totuși un weekend foarte slab la New York, iar Vergne a obținut titlul sâmbătă, în ciuda excluderii sale în calificarea pentru depășirea alocației de 200 kW. De fapt, francezul a avut o revenire bună în prima cursă, pe locul cinci, în timp ce Lucas di Grassi, locul 11 ​​în grilă, a câștigat. A doua zi, Vergne și-a încheiat sezonul cu stil, cu pole position și victorie, câștigând o mare luptă în patru direcții pentru primul loc cu Di Grassi, Daniel Abt și Sebastien Buemi. André Lotterer, care era și el în frunte, nu a reușit să înscrie punctele necesare pentru ca Techeetah să câștige campionatul pe echipe. Audi Sport Abt Schaeffler a dus cricul la apă.