78-75

Casademont Zaragoza a obținut prima victorie a epocii Sergio Hernandez, împotriva lui Nijni Novgorod, într-un meci în care, așa cum sa întâmplat în ziua precedentă împotriva lui Lublin, a fost rezolvat cu un triplu în ultima secundă.

Dacă în fața polonezilor era DJ. Seeley Autorul lansării, în fața rușilor meritul a revenit canadianului Dylan ennis, cu o triplă de la aproximativ opt metri în absența a 9 zecimi pentru încheiere după un joc nebun în care echipa de mână a ajuns să piardă cu 13 puncte și cu 9 în absența a șapte pentru încheiere.

Triumful le permite zaragozanilor să facă un pas înainte în opțiunile lor de a accesa faza următoare, deoarece adaugă două victorii în tot atâtea meciuri, ceva foarte important având în vedere că, din cauza pandemiei din coronavirus S-a decis reducerea grupurilor planificate în principiu de la opt la patru echipe, deci dacă un început rău șansele de reacție sunt reduse.

Óscar Duarte a jucat deja mai mult decât în ​​tot sezonul trecut

Atlético-Sevilla va începe la -5ºC!

"De ce nu o altă finală bască în Supercupă, ar fi ceva foarte frumos"

Sevilla a fost ultimul rival care a văzut publicul în Metropolitan

Echipa Maño a suferit nespusul în fața unei echipe ruse care a fost afectată recent de flagelul coronavirusului, care i-a obligat să călătorească în capitala aragoneză cu doar opt jucători care au început să se antreneze împreună pe 7 noiembrie și cu absența Unton Astapkovich, principalul său marcator cu aproape 22 de puncte pe meci.

Primul trimestru a fost dezvoltat cu un joc rapid, deși în același timp a trecut peste multe momente de care nimeni nu a beneficiat, deoarece au existat numeroase erori de ambele părți.

Cu toate acestea, în al doilea trimestru panorama s-a schimbat radical. Echipa aragoneză, care a început foarte bine și s-a ridicat cinci în primul minut, a început să eșueze în atac și să uite să se apere cu forța, ceea ce a dus la marcarea vizitatorilor cu o ușurință uimitoare.

În plus, au profitat de cele nouă pierderi locale și superioritatea lor în recuperarea ofensivă le-a permis să prindă opt respingeri și astfel să faciliteze parțialul de 2-12 în doar două minute și jumătate care i-au plasat cu un avantaj de 13 (27-40 ) cu trei minute în urmă. să te odihnești în fața confuziei locale.

Și tot ceea ce fusese un dezastru înainte de pauză s-a transformat în intensitate și succes în al treilea sfert, cu o mare apărare care a permis Casademont Joacă mai slab în atac și termină la doar un punct în urmă la sfârșitul acestui sfert (54-55).

Criza părea depășită, dar echipa rusă, jucând din nou foarte deschisă, i-a pus în dificultate pe localnici, care au scăzut cu 9 puncte, mai erau șapte minute de terminat și după un parțial de 4-12 în puțin peste două minute.

Casademont a trebuit să vâsle din nou. Sergio Hernandez A renunțat la pivotii săi și a revenit la joc, la fel ca în revenirea din al treilea sfert, cu două „patru” care i-au permis să-și recapete dezavantajul pentru a câștiga, după două recuperări ofensive și un triplu final de Ennis salvator când jocul a fost egal și mai erau 9 zecimi.

78 - Casademont Zaragoza (17 + 16 + 21 + 24): San Miguel (3), Ennis (22), Brussino (9), Benzing (16), Thompson (8) -inceputul cinci- Barreiro (2), Seeley ( 10), Hlinason (-) și Rupnik (8).

75 - Nijni Novgorod (16 + 28 + 11 + 20): Sheperd (13), Baburin (10), Strebkov (16), Toropov (2), Gavrilovic (19) - începând cu cinci- Komolov (10), Gankevich (2) )) și Gerasimov (3).

Arbitri: Sahin (Italia), Marques (Portugalia) și Baki (Turcia). Toropov (m.28) a fost exclus de către personal.

Incidente: meci corespunzător celei de-a doua zile a grupei D a Ligii Campionilor de baschet disputat în pavilionul Prícipe Felipe de Zaragoza cu ușile închise.