8 aprilie 2018

cursă

„Sunt vinovatul acestei situații, Alianza Lima merită mai multe puncte” cu această declarație la o conferință de presă, antrenorul alb-albastru Pablo Bengoechea a luat povara vinovăției de pe jucătorii săi, considerându-se a fi marele arhitect al răului echipei campanie în Turneul de vară.

Alianza a pierdut cu 3-0 și dorința de a ajunge pe primul loc în grupa „A” a devenit aproape imposibilă. Aceștia se aflau la zece unități de liderul Cristal, cu 12 puncte rămase de disputat. Albastru și alb ar trebui să câștige totul și ca albastrul cerului să-și piardă toate meciurile. În acest context, se vor ciocni cu Universitatea miercuri.

HERRERA
Argentinianul Emanuel Herrera a fost marele protagonist pe stadionul „Nacional”. El a marcat toate cele trei goluri în victorie și a atins doisprezece goluri în Turneul de vară în opt jocuri jucate. La aceasta adăugăm cele trei goluri pe care le-a făcut în Copa Sudamericana împotriva lui Lanús. Un total de 15 goluri în 10 meciuri oficiale a fost transformat de către atacantul de 30 de ani.

O sumă foarte pozitivă, deoarece Cristal nu a avut un atacant cu aceste numere cu mult timp în urmă.

OBIECTIVE
Întâlnirea de la început a fost favorabilă pentru Cristal, dar și Alianza a încercat să facă pagube. Herrera a marcat primul în minutul 27. Atacantul a terminat poarta din afara zonei și mingea a fost deviată la Duclós, confuzându-l pe Butrón, care cu câteva minute înainte a salvat încă un șut la Herrera.

La începutul reprizei a doua, Hohberg, care a jucat ca lateral și nu ca atacant, a trebuit să egaleze, dar portarul Álvarez a ajuns să devieze. Se pare că meciul va fi mai egal, totuși, după o calificare a lui Costa și datorită faptului că Lobatón a tras marca apărătorilor Alianza, Herrera a marcat al doilea dintr-un șut puternic în interiorul zonei.

Ultimul gol a fost cu o piesă individuală a lui Céspedes. Echipa a executat un șut la poartă, dar a lovit mâna lui Riojas. Arbitrul a perceput o pedeapsă maximă, pe care Herrera a transformat-o pentru a-și sigila trucul la 84 ’.

În alte jocuri, Unión Comercio a remizat 1-1 pe teren propriu împotriva Sport Boys. Aguirre a marcat pentru localnici și Ratto pentru caseta roz. În timp ce Melgar a căzut acasă cu 2-1 în fața lui Real Garcilaso. Archimbaud și Lojas pentru oamenii din Cusco, reducând Tejeda ca penalizare pentru locuitorii din Arequipa.

ALINIERI

Alianța Lima: Butrón, Riojas, Araujo, Godoy, Duclós, Fuentes, Costa (Lemos 45 '), Ramírez, Ascues (E. Ramírez 85'), Hohberg, Posito (Laws 45 ').

Sporting Cristal: Álvarez, Chávez, Revoredo, Merlo, Céspedes, Cazulo, Ballón, Lobatón (Ysique 87 '), Gómez (Mejía 78'), Costa, Herrera (Olivares 87 ').