Captura Valencia CF a început și a jucat 74 de minute; debut în Europa la 11 august 1999

Mijlocașul din Valencia, David Albelda, a jucat o sută de jocuri în competițiile europene cu ocazia meciului pe care echipa sa l-a jucat la Lille, corespunzător ultimei zile din faza grupelor din Liga Campionilor.

meciuri

Meciul s-a încheiat cu o victorie 0-1 pentru Valencia, iar Albelda a început ca căpitan al echipei și a rămas 74 de minute pe teren până când a fost înlocuit de Fernando Gago.

Fotbalistul valencian, aflat în cel de-al cincisprezecelea sezon al său la clubul Mestalla, a debutat în Europa pe 11 august 1999 cu o victorie cu 2-0 împotriva israelianului Hapoel Haifa în avanpremiera Ligii Campionilor și a adăugat de atunci 99 de meciuri continentale.

Albelda este jucătorul din Valencia care a purtat tricoul echipei de cele mai multe ori în Europa. Din cele 100 de jocuri, 63 corespund Ligii Campionilor, douăzeci și două la Cupa UEFA, nouă la Liga Europa, cinci la Cupa Intertoto și una la Supercupa Europei.

În acest timp a câștigat două titluri europene: Cupa UEFA pentru sezonul 2003-2004 învingând Olympique de Marsilia în finală (2-0) și Supercupa Europei din 2004 învingând Porto cu același scor (2 -1).

A jucat și în sezonul 2000-2001 în finala Ligii Campionilor, deși cu acea ocazie Valencia a căzut la penalty-uri împotriva Bayern München.