anuarul

Evenimente de neuitat care s-au întâmplat în cursul acestui an care se încheie, unde au existat de toate și fără a-i da drumul, eșecul Mexicului în Cupa Mondială din Rusia, unde a rămas din nou în optimile de finală

Noul eșec al Mexicului în Cupa Mondială din Rusia când a fost eliminat în optimile de finală, moartea mai multor luptători și marea performanță a ciclistului de la Sinaloa Yareli Salazar la Jocurile din America Centrală, alături de alte evenimente marcate anul 2018.

Fără să renunțe la marele an pe care l-a avut Real Madrid, câștigând Liga Campionilor pentru a treia oară consecutiv și în același mod Cupa Mondială a Cluburilor.

Și, desigur, lupta de revanșă dintre Saúl Álvarez și Gennady Golovkin, unde mexicanul a câștigat prin decizie într-o luptă controversată.

Domnia kenienilor s-a încheiat. Mexicanii Pedro Espinoza și Michaelena Ruiz au fost câștigătorii absoluti ai celei de-a 29-a ediții a maratonului internațional Culiacán.

Tomateros de Culiacán au devenit noii campioni ai LMP, după ce au învins Mayos de Navojoa cu 6-4 în reprize suplimentare și au câștigat Seria Finală 4-3 pentru titlul 2017-18.

Philadelphia Eagles i-a învins pe New England Patriots cu un scor de 41-33, pentru a câștiga Super Bowl-ul NFL de fotbal american.

Criollos de Caguas (Puerto Rico) au finalizat o altă revenire impresionantă și au repetat ca monarhi ai Seriei Caraibe, învingându-l pe Águilas Cibaeñas (dominican) cu 9-4 în turneul care s-a încheiat la Stadionul Charros din Jalisco.

Benjamín Gil, managerul Tomateros, a primit o sancțiune economică de 100.000 de pesos de la LMP. Asta, pentru a face gesturi obscene în timpul sărbătorilor campionatului în fața mai multor fani.

Căpitanul Fiorentina și membru al echipei naționale italiene Davide Astori a murit la vârsta de 31 de ani, după ce a suferit o „boală bruscă”.

Fotbalistul Ezequiel Check Orozco pierde lupta împotriva cancerului.

Necaxa a câștigat campionatul MX Clausura Cup 2018, după ce a învins-o pe Toluca cu cea mai mică diferență pe stadionul Victoria.

Chivas este campion la Concachampions. După ce a învins Toronto cu 4-2 la penalty-uri, Sacred Herd s-a încheiat 56 de ani fără titlu internațional; urmărește acum Cupa Mondială a Cluburilor.

Luptătorul Andrés Reyes González, cunoscut sub numele de Universo 2000, moare la vârsta de 55 de ani, după ce a suferit două infarcturi.

Tigres Femenil a devenit campion al Clausurei din 2018, după ce a remarcat patru goluri în total împotriva Monterrey; au trebuit să definească din 11 pași și pisicile au câștigat cu 4-2.

În poveștile cu super-eroi, binele triumfă întotdeauna asupra răului; Supermanul marii finale a fost Julio Furch, care a marcat golul care i-a dat titlul campionului Santos, care l-a învins pe Toluca.

Real Madrid a reușit să câștige a treia consecutivă a Ligii Campionilor, și a patra în ultimii cinci ani, după ce a învins Liverpool cu ​​2-1, pe stadionul olimpic din Kiev.

Gardianul Stephen Curry a înscris 37 de puncte și a condus atacul războinicilor Golden State care i-au învins pe Cavalieri cu 85-108 departe de casă în al patrulea joc din finala NBA, care a măturat cel mai bun din șapte cu 4-0 și a revalidat titlul de campion.

Mexicul a realizat ceea ce părea imposibil. Echipa lui Juan Carlos Osorio a învins Germania cu 1-0 pe stadionul Luzhniki pentru a face istorie, deoarece nu i-a învins niciodată pe germani la o Cupă Mondială.

Arbitrul Sinaloan César Arturo Ramos a debutat în Cupa Mondială în Rusia, luând acțiunile meciului pe care Brazilia și Elveția l-au legat la un singur gol. Fluierul a fluierat apoi Columbia cu 3-0 împotriva Poloniei (24 iunie) și Uruguay 2-1 împotriva Portugaliei în optimile de finală (30 iunie).

Mexicul continuă să viseze la Cupa Mondială din 2018 din Rusia, după ce a învins Coreea de Sud cu 2-1.

Yahoo! Sports a raportat că MLB a închis imediat toate transferurile de jucători, susținând că „corupția” și „frauda” au invadat un sistem care permite echipelor din Liga de Baseball Mexicană (LMB) să negocieze direct transferurile de jucători către organizațiile MLB.

El Tri a căzut cu 3-0 în fața Suediei la Ekaterinburg, dar a primit un bilet pentru runda următoare din cauza pierderii istorice a Germaniei în fața Coreei de Sud.

Sultani au căzut cu 4-3 în fața lui Leones în al șaptelea joc al seriei la Parcul Kukulkán, iar părul lung a fost proclamat campion LMB pentru a patra oară în istoria lor.

Condusă de un mare Neymar, Brazilia a evitat o altă surpriză în Rusia 2018 și a ajuns în sferturile de finală învingând Mexicul cu 2-0, care nu a putut evita să cadă din nou în turul doi al unei Cupe Mondiale.

Allez les bleus! Franța a cucerit cea de-a doua Cupă Mondială, după ce a învins Croația în finala Rusiei 2018 cu scorul de 4-2.

Max Linares Moreno, mai cunoscut în lupte ca Rayo de Jalisco, a murit la vârsta de 86 de ani din cauze naturale.

Yareli Salazar Vázquez, din Sinaloa, a câștigat medalia de argint în finala feminină Scratch la ciclism la Jocurile Barranquilla din America Centrală și Caraibe 2018. De asemenea, a câștigat medalia de aur la Omnium, după ce a dominat trei din cele patru probe care cuprind această competență.

Halterofila Sinaloan, Tania Mascorro, a avut o zi minunată la Jocurile Centrale Americane Barranquilla din 2018, deoarece a atârnat o medalie de aur cu un record din America Centrală inclus și a obținut, de asemenea, un metal argintiu.

Echipa mexicană formată din Yareli Salazar și Sofía Arreola din Sinaloa a câștigat medalia de argint la proba de ciclism Madison.

Luz Daniela Gaxiola din Sinaloa a luat medalia de argint la proba de 500 de metri feminină la ciclism pe pistă la Jocurile din America Centrală și Caraibe 2018.

În prima zi de ciclism rutier, recolta de medalii mexicane nu s-a oprit. Sportiva sinaloană Yarely Salazar a câștigat medalia de bronz.

Sinaloan Lilia Robles, împreună cu echipa mexicană, au câștigat medalia de aur în modalitatea de bowling feminin a cincea a Jocurilor din America Centrală și Caraibe 2018.

Mazatlanul Rodolfo Lombardo Ontiveros și Juan Ramón Virgen au obținut o medalie de argint la disciplina de volei pe plajă la Jocurile din America Centrală și Caraibe Barranquilla 2018, după ce au pierdut aurul în trei seturi împotriva Cubei.

Jucătorul de baseball mexican Japhet Amador a fost suspendat timp de șase luni de Nippon Professional Baseball (NPB), pentru încălcarea reglementărilor privind dopajul, testând pozitiv pentru utilizarea clortalidonei și furosemidului.

Arturo Díaz Mendoza, cunoscut sub numele de Villano III, a murit la vârsta de 66 de ani. Și-a luat rămas bun de la ring în 2015, din cauza rănilor grave pe care le-a suferit și care s-au agravat de-a lungul anilor.

PSV Eindhoven l-a prezentat pe mijlocașul lui Sinaloan Erick Gutiérrez ca nou jucător „fermier”.

Diego Armando Maradona a fost prezentat ca director tehnic al Dorados de Sinaloa.

Boxerul mexican Saúl Canelo Álvarez a obținut o revanșă împotriva kazahului Gennady GGG Golovkin și a devenit campion mondial la greutatea medie, învingându-l prin decizie divizată.

Jucătorul culiacan Julio Urías a reapărut în Big Top după o lungă absență din cauza accidentării, care a închis a noua repriză fără a lua daune pentru a sigila victoria pentru Dodgers.

După un duel de pitching între Sultanes și Guerreros, doar o mare lovitură sau o greșeală ar face diferența în al șaselea joc din Serie del Rey și Oaxaca a făcut greșeala în a noua repriză care a ajutat-o ​​pe Monterrey - cu Ramiro Peña la bat - a câștigat cu 3-2 și a devenit campion LMB după 11 ani de secetă.

Vichai Srivaddhanaprabha, proprietar și președinte al orașului Leicester City, a murit într-un accident de elicopter.

Boston Red Sox a cucerit World Series pentru a patra oară în 15 ani, învingându-i pe Los Angeles Dodgers cu 5-1 în al cincilea joc, grație pitching-ului lui David Price, puterii lui Steve Pearce și strategiei lui Alex Cora.

Cupa MX Apertura 2018 a revenit lui Cruz Azul, după ce a învins-o pe Monterrey cu 2-0 pe stadionul BBVA Bancomer.

Jocul din sezonul NFL dintre Kansas City Chiefs și Los Angeles Rams, programat pentru Azteca Stadium, a fost suspendat din cauza stării precare a terenului.

Guvernatorul Quirino Ordaz Coppel a prezentat Premiul Sportului de Stat 2018. Tania Mascorro, medaliată mondială la haltere și antrenor de volei pe plajă, Salvador González, de patru ori olimpic, a primit cecuri pentru o sută de mii de pesos, diplome și medalii în modalitatea sportului convențional. Juan Diego García, jucător al Cupei Mondiale și medaliat cu aur la Taekwondo panamerican și antrenorul său Reynaldo Calderó au primit premiul la categoria Sporturi paralimpice.

Atlético San Luis l-a învins pe Dorados de la Maradona cu 4-2 în prelungiri pentru a câștiga titlul Ligii de promovare a fotbalului mexican, câștigând seria finală cu 4-3.

River Plate s-a confruntat cu Boca Juniors și a devenit campion al Copa Libertadores, câștigând cu 5-3 la nivel global, într-un meci care a avut loc la Madrid, după evenimentele violente care au avut loc la Stadionul Monumental.

Mexicanul Canelo Álvarez a învins britanicul Rocky Fielding prin eliminare la Madison Square Garden din New York pentru a deveni campion în trei divizii diferite.

America a fost campioană a Apertura 2018, învingând Cruz Azul cu 2-0 pe stadionul Azteca. Triumful lui Azulcrema s-a datorat mijlocașului Edson Álvarez, care a marcat două goluri.

Chivas a finalizat cea mai proastă performanță a unei echipe mexicane în Cupa Mondială a Cluburilor, căzând cu 6-5 la penalty-uri (1-1 în timpul regulamentar) împotriva Espérance din Tunisia, într-un meci pentru locul cinci în turneul care are loc în araba unită Emiratele.

Real Madrid a obținut victoria în finala Cupei Mondiale a cluburilor de fotbal de la Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite, după ce a învins echipa locală Al Ain cu un rezultat de 4 la 1.

Articol publicat la 30 decembrie 2018 în numărul 831 al săptămânalului Riódoce.