Americanul Lance Armstrong, de șapte ori câștigător al Turului și al șaptelea în Turul Californiei care s-a încheiat ieri, a fost foarte mulțumit de performanța sa și de victoria coechipierului său Levi Leipheimer la această probă, deși consideră că „trebuie să slăbească până la îmbunătățiți-vă la munte ".

pentru

„Nu mă pot plânge de rezultate sau de modul în care m-am regăsit pe bicicletă, dar mai trebuie să lucrez. Pentru a mă îmbunătăți la munte, cu siguranță trebuie să slăbesc. Sunt suficient de puternic, dar trebuie să fiu mai ușor ”, a spus Armstrong.

Alergând pentru Leipheimer

Americanul, care fusese inactiv de când a câștigat al șaptelea Tour de France în 2005 și s-a întors în competiție în ianuarie anul trecut la Tour Down Under, a terminat al șaptelea general în Turul Californiei, la 1 minut și 46 de secunde în urma câștigătorului., Levi Leipheimer. „Niciunul dintre noi nu a venit cu nicio altă așteptare decât să concureze pentru Levi. Cred că, în general, suntem mulțumiți de modul în care suntem. Dacă ne comparăm cu 22 februarie al oricărui alt an, cred că suntem înaintea noastră ", a spus câștigătorul de șapte ori al Turului.

Lance Armstrong a recunoscut, în ciuda acestui fapt, că, pentru a alege să câștige din nou turul francez, el trebuie să lucreze în continuare pentru a se îmbunătăți, în special pentru a ușura greutatea.

Managerul echipei Astana, belgianul Johan Bruyneel, a fost, de asemenea, mulțumit de rezultat și de performanța lui Armstrong, deși, în opinia sa, are încă nevoie de timp pentru a atinge nivelul necesar de competitivitate pentru următorul Tur și până la terminarea Giro-ului. posibil să știți cât de departe poate avansa.

Triumful lui Schleck

În cea de-a opta și ultima etapă din Turul Californiei, Frank Schleck de la Saxo Bank din Luxemburg a câștigat. Schleck a parcurs ruta de 155,8 kilometri între Rancho Bernardo și Escondido într-un timp de 3 ore, 48 de minute și 39 de secunde.

Ciclistul luxemburghez condus cu două secunde peste italianul Vincenzo Nibali, din echipa Liquigas, și cu 40 peste un peloton mare condus de George Hincapie (Columbia-Highroad) și în care, pentru a evita orice sperietură de ultim moment, americanul a alunecat și la Levi Leipheimer, câștigătorul testului. A doua poziție, la 36 de secunde în urma liderului, a fost ocupată de compatriotul său David Zabriskie (Garmin-Slipstream); iar Michael Rogers (Columbia-Highroad) a fost al treilea, la 45 de secunde în spatele Leipheimer.