Echipa lui Simeone obține o victorie clară și se apropie de sferturile de finală ale Ligii Europa

Madrid | 08 · 03 · 18 | 21:28

egalitatea

Distribuiți articolul

Jucătorii lui Atlético își sărbătoresc unul dintre goluri. REUTERS

Atlético de Madrid a obținut prima etapă a turneului Optimi de finală din Europa League prin câștigarea comodă (3-0) Lokomotiv Moscova cu golurile lui Saúl Ñíguez, Diego Costa și Jorge Resurrección 'Koke' care i-au oferit rojiblanco un mare avantaj înaintea meciului de întoarcere săptămâna viitoare pe pământ rus.

A doua rundă a lui Atlético în această Europa League a început în cel mai bun mod posibil pentru rojiblancos. După o egalitate fără evenimente împotriva Copenhaga, echipa de la Madrid a făcut un nou pas pentru a atinge ceea ce este posibil singurul obiectiv al sezonului: câștiga a doua competiție continentală.

Lokomotiv din Moscova, la rândul său, nu a pus în dificultate echipa saltelei, care a obținut un rezultat bun pentru întoarcere datorită - mai presus de toate - succesului celor mai buni jucători ai săi și foametei pe care a arătat-o ​​când meciul a fost mai mult decât rezolvat. O presiune a lui Juanfran pe marginea 90 'a fost a treia după-amiază în cizmele lui Koke, care și-a lansat contul de scor în acest an.

• Inainte de, Elevii lui Diego Pablo Simeone și-au făcut clar intențiile apucând mingea în primele momente, minute în care respectabilul Metropolitan și-a arătat încurajarea față de portarul argentinian Axel Werner, care a debutat într-un meci oficial din cauza problemelor lui Oblak, care a rămas în afara listei în ultimul minut pentru câteva disconforturi musculare, cum ar fi Godín, cu gastroenterită.

Cu toate acestea, nici conducerea vizitatorilor din Rusia, nici forma lui Manuel Fernandes, care a înscris un hat-trick pentru Nice În runda precedentă și alta în ligă, au intimidat niște roșii care au ieșit gata să înscrie și să lase temele terminate în prima rundă a sferturilor de finală.

De fapt, vizitatorii au acuzat pierderea vedetei lor, peruvianul Jefferson Farfán și au fost inofensivi în ultimii metri. Din nou Correa a fost unul dintre cele mai active recuzite ale Atlético în atac, unde Griezmann și Diego Costa s-au reunit din nou în față. Lokomotiv, la rândul său, a așteptat și a încercat să prindă spatele atletic, care era de nepătruns, pe neașteptate. Doar Vladislav Ignatyev a deranjat cadrul local cu un șut la distanță.

Tocmai în acest fel a sosit primul gol al elevilor „Cholo” care îl conduceau pe Saúl. Mijlocașul nu s-a gândit de două ori și a trimis un șut cu piciorul stâng în plasă din afara zonei. Spaniolul a marcat deja în prima manșă împotriva Copenhaga și și-a marcat al cincilea gol în acest sezon. sete de goluri de la echipa Madridului nu s-a oprit aici.

Griezmann a făcut 2-0 furând mingea în afara zonei de la portarul brazilian Guilherme, dar șutul său, în țintă, a ieșit afară. De îndată ce au părăsit tunelul vestiarului, Atlético a pus teren în mijloc. Diego Costa s-a reunit cu golul marcând din interiorul zonei profitând de o revenire și adăugând cel de-al șaselea gol de la revenirea sa în ianuarie anul trecut la Atlético.

Cei de la Simeone și-au părăsit rivalul groggy și au continuat să lucreze din greu pentru a purta un pradă bună în ținuturile moscoviților. Antrenorul argentinian l-a recunoscut pe Vitolo să-l lase pe Griezmann să se odihnească, iar Diego Costa, autorul celui de-al doilea, a plecat pentru a-și lăsa poziția lui Fernando Torres, care a format un nou duo cu Kevin Gameiro. Până în minutul 77 a fost de asemenea necesar să așteptăm să-l vedem pe Werner în acțiune, care a oprit un șut la Lysov. Celor din Siomin nu le-a lipsit un punctaj, în ciuda deplasării în zona rivală.

• Koke a fost responsabil de condamnarea jocului și o parte din simula culminând cu o joacă începută de Juanfran cu o lovitură directă în ceea ce a însemnat primul său gol la Wanda Metropolitano. Odată cu victoria, Atlético a încheiat o serie de opt jocuri fără a pierde echipa moscovită și care va încerca machado-ul joi, la ora 17:00 (ora peninsulară locală) împotriva rojiblancos care va căuta să confirme trecerea în sferturile de finală ale celei de-a doua europene concurență

FIȘA CU DATE

ATLÉTICO DE MADRID: Werner; Juanfran, Giménez, Lucas Hernández, Filipe Luis; Thomas, Saúl, Koke, Correa (Fernando Torres, min.75); Griezmann (Vitolo, min.67) și Diego Costa (Gameiro, min.75).

LOKOMOTIV MOSCOVA: Guilherme; Ignatjev (Lysov, min.53), Kvirkvelia, Corluka, Rybus; Anton Miranchuk (Kolomeytsev, min.71), Denisov, Pejcinovic, Fernandes; Aleksey Miranchuk și Eder.

OBIECTIVE:

1 - 0, min.21, Saúl.

2 - 0, min.47, Diego Costa.

3 - 0, min.90, Koke.

ARBITRU: Jacob Kehlet (DIN). El i-a admonestat pe Correa (min.66) și Saúl (min.84) pentru Atlético de Madrid și Aleksey Miranchuk (min.33) pentru Lokomotiv Moscova.

STADIU: Mitropolitul Wanda.

INCIDENTE: S-a păstrat un minut de tăcere înainte de începerea meciului din cauza morții lui Davide Astori, căpitanul Fiorentina.