Cei conduși de „Cholo” Simeone au obținut o victorie cu 1-0 ca vizitator împotriva Valencia cu un autogol aproape de final pentru a lega liderii La Liga Real Sociedad la puncte, într-o zi în care „merengii” au lăsat multe îndoieli pentru a pierde 2 -1 acasă.

atlético

Atlético de Madrid a fost recompensat sâmbătă pentru hotărâre și a obținut o victorie în deplasare cu 1-0 împotriva Valencia, cu un autogol aproape de final, pentru a lega liderii La Liga Real Sociedad la puncte într-o zi în care Real Madrid a continuat să lase îndoielile pierzând 2 -1 acasă.

Echipa saltea a avut o șansă după alta, fără recompensă, până când o centrare a lui Yannick Carrasco a sărit de pe piciorul fundașului Valencia Toni Lato și a intrat în plasă în minutul 79.

Golul a fost fortuit, dar meritat, întrucât echipa lui Diego Simeone a dominat posesia și a tras 14 șuturi în poartă.

Atlético, al doilea în clasament, a obținut a șasea victorie consecutivă în La Liga și acum are 23 de puncte după nouă jocuri. Este egal cu Real Sociedad, care a jucat 10 jocuri și va avea acțiune duminică acasă împotriva Villarreal, care este al treilea cu 19 puncte.

"Cel mai bun jucător al lor a fost portarul lor, ceea ce spune multe despre ce s-a întâmplat în joc", a declarat antrenorul Atlético Simeone, care a fost vizibil emoționat în minutul de tăcere dinaintea jocului în omagiu adus vechiului său prieten Diego Maradona.

"Ne simțim foarte bine astăzi, am jucat în repriza lor pentru perioade lungi și am fost foarte aproape de a marca înainte. A câștiga la Valencia nu este deloc ușor", a adăugat el.

Atlético a obținut o victorie importantă asupra Barcelonei săptămâna trecută, dar a plătit scump pentru acest efort, în timp ce a remis 0-0 acasă la Lokomotiv Moscova în Liga Campionilor, miercuri, în ciuda dominării meciului.

Ulterior, Real Madrid a adăugat trei jocuri fără să câștige în La Liga când a pierdut acasă în fața lui Alavés, care a câștigat surprinzător cu golurile lui Lucas Pérez și Joselu. Casemiro a redus la 86 pentru capital.

Cei conduși de Zinedine Zidane, care tocmai pierduse în fața Valencia și egalase cu Villarreal, au fost foarte opaci împotriva unei echipe basche ordonate, care au profitat de viteza lor la început pentru a provoca multiple complicații localnicilor.

Odată cu înfrângerea, Madridul a rămas pe locul patru cu 17 puncte în 10 jocuri.

În alte rezultate ale zilei, Sevilla a învins Huesca cu 1-0 în deplasare, Elche și Cadiz au remizat cu 1-1, iar Valladolid a remizat acasă cu Levante, de asemenea, 1-1.

(Raportare de Richard Martin. Editat de Rodrigo Charme)