Catalanii câștigă la Los Cármenes, în ciuda pierderii lui Messi și a remizei temporare a Granada

Granada | 02 · 04 · 17 | 12:16

față

Știri salvate în profilul dvs.

Liga: Granada - Barcelona

Clubul de fotbal Barcelona a câștigat pe stadionul Nuevo Los Cármenes grenadă pentru 1-4, permițându-vă să stați la două puncte în spatele liderului Real Madrid -acesta cu un joc mai puțin - în lupta pentru titlul ligii.

Echipa culé a dominat complet o primă parte în care a continuat cu un gol al uruguayanului Luis Suarez, în timp ce într-o a doua repriză a fost mai echilibrată, francezul Jeremi Boga a egalat pentru localnici.

Apoi, Paco Alcácer, după o pasă magistrală a lui Luis Suárez, croatul Ivan Rakitic și brazilianul Neymar Junior au sigilat victoria în deplasare împotriva A grenadă.

Antrenorul Barcelonei, Luis Enrique Martínez, nu a avut partenerul său central de start, lăsându-l pe Gerard Piqué fără să citeze și pe francezul Samuel Umtiti pe bancă, unde a rămas și Andrés Iniesta, cu argentinianul Javier Mascherano și francezul Jeremy Matthieu.

Cel însărcinat cu formarea tridentului de atac cu brazilianul Neymar iar Luis Suárez, înainte de pierderea prin suspendare a argentinianului Messi, a fost portughezul Andrés Gomes, care a jucat aproape de dreapta, dar întotdeauna retrăgându-se înainte de ascensiunile jucătorului obraz local Héctor Hernández.

Cu toate acestea, accidentarea brazilianului Rafinha Alcántara la un sfert de oră i-a condus pe portughezi în centrul terenului, iar noul intrat Paco Alcácer în dreapta atacului.

Antrenor Granada, Lucas Alcaraz, a păstrat apărarea în cincidar a schimbat ușor desenul obișnuit pentru a consolida medularul cu un al treilea mijlocaș, Ivorian Victorien Angban.

Cum era de așteptat, Barcelona a avut mai mult mingea în prima repriză împotriva unei Granada care departe de a se retrage, deși i-a fost greu să mute mingea fluent și mexicanul Guillermo Ochoa a trebuit să acționeze doar în primul sfert al jocului cu o minge lungă a vizitatorilor pe care a sosit exact la timp pentru a devia încercarea lui Luis Suárez.

Prima încercare a andaluzilor a fost o acțiune individuală a ucraineanului Artem Kravets, care nu a găsit un gol cu ​​șutul său.

Cea mai bună șansă în deplasare în prima repriză a fost în minutul 24 în un șut deliberat în bara transversală a lui Luis Suárez după o piesă a lui Neymar, al cărui șut post-gol a fost anulat pentru a fi în ofsaid.

Opțiunea de a marca faptul că trei minute mai târziu a avut Barcelona a fost, de asemenea, destul de clară, dar Luis Suárez însuși a avut două salvări bune de la Ochoa, în special a doua prin devierea loviturii sale la distanță directă.

Aceiași protagoniști au apărut după o jumătate de oră de joc, uruguayanul solicitând penalizarea arbitrului aragonez Jaime Latre pentru că a apucat o altă minge respinsă de poarta mexicană.

O lovitură deviată a croatului Ivan Rakitic a precedat golul Barça, marcat de Luis Suárez după ce l-a bătut, de data aceasta, pe Ochoa cu o vaselină perfectă după ce a câștigat spatele într-un bun transport lung de la Jordi Alba.