Echipa catalană adaugă a patra victorie consecutivă în Euroliga cu un baschet coral

Ginés Muñoz | 09 · 11 · 18 | 20:51

moscova

Distribuiți articolul

Thomas Heurtel (c) înscrie în fața apărării lui Khimki. EFE

Barcelona Lassa a obținut a patra victorie consecutivă în Euroliga învingându-l pe rusul Khimki (80-87) cu un baschet coral care a învins succesul de la Moscova la succesul moscovit în tripluri.

Cele 27 de puncte și 17 tripluri marcate de Alexey Shved nu au fost suficiente pentru ca echipa lui Georgios Bartzokas să ia victoria, incapabilă să oprească dominarea în vopseaua Înainte de Tomic (16 puncte și 6 recuperări) și Chris Singleton (16 puncte și 4 recuperări) și lovitura din perimetrul lui Thomas Heurtel (18 puncte și 8 pase decisive).

El a început Barça, mulțumită coșurilor lui Singleton, Tomic și Hanga (0-6, min.). Cu toate acestea, Khimki a fost activat în meci cu un parțial de 8-0, de mâna lui Shved și Bost, care a început festivalul local al triplelor în această primă cameră (8-6, min.4).

Catalanii au răspuns cu cel mai bun argument al lor, dominația lui Tomic în pictură, pe care nu a găsit niciun antidot în echipa rusă, și s-au întors să preia conducerea (9-12).

Dar, de acolo, Khimki iar succesul său din linia 6.75 a continuat să domine jocul. Gill, Crocker și Shved au fost următorii care au marcat din perimetru, iar echipa de la Moscova și-a atins avantajul maxim pe tot parcursul jocului (21-14, min.8).

Cinci puncte la rând de Claver Au redus distanța pentru catalani iar un alt coș Shved a plasat ultimul 23-19 la sfârșitul primului sfert.

Barcelona l-a lăsat pe Khimki patru minute fără a înscrie la începutul celei de-a doua perioade. Și Heurtel a comandat operațiunile pentru a întoarce jocul (25-30, min.16).

Cei din Pesic au dominat și bătălia de recuperare și până când Khimki nu și-a recuperat succesul în triplu, nu a mai revenit la accident.

Jenkis și Bost, acesta din urmă pe corn, au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj (38-38) la pauză. Dar un 2 + 1 de la Tomic și un triplu de la Heurtel l-au pus din nou pe Barça în avantaj la începutul repornirii.

cu toate acestea, Bărbătit nu i-ar permite echipei lui Pesic să meargă pe tabela de marcaj și opt dintre punctele sale aproape consecutive au pus din nou tabelele pe Mytishchi Arena (48-48).

Când vedeta rusă a trebuit să ia o pauză, după ce a încărcat cu al patrulea personal, Barça a reușit să scape din nou pe tabela de marcaj, grație altor minute bune de la Heurtel și în special de Singleton, foarte activ pe ambele părți ale terenului.

Catalanii au atins maximul (53-62, min.28) și numai cocoșele se triplează Au oprit sângerarea locală și Thomas a oprit sângerarea locală (59-67).

Khimki s-a retras din nou, desigur, cu triplurile lui Bost și Shved din nou, dar la Barça toată lumea a apărut la un moment dat sau altul pentru a ajuta.

De data aceasta a venit rândul Hanga, Claver și Pangos, înainte de un alt coș de la Shved, un triplu de la Monia și un partener de la Thomas au ajustat din nou scorul electronic (75-76, min.36).

Însă Barça nu a fost surprins de această dată de rivalul său. Solid în apărare, a jucat câteva minute foarte serioase, în care Tomic a monopolizat toată proeminența ofensivă pentru a atrage apărarea rusă de ajutor și pentru a-și asista coechipierii.

În ultimele două sezoane, catalanii au pierdut nenumărate jocuri ca vinerea aceasta, dar astăzi a confirmat asta anul acesta echipa are mai mult talent și caracter decât cele două anterioare.