Echipa andaluză intră în runda următoare cu o victorie forjată în primele zece minute

Știri salvate în profilul dvs.

sevilla

Ben Yedder, autorul unui „dublet”. EFE

Sevilla l-a învins pe Krasnodar cu 3-0 și a obținut confortabil trecerea la șaisprezecea din Europa League, într-o ciocnire în care a trebuit să câștige pentru a nu depinde de rezultatul standardului belgian și că Ben Yedder a revenit devreme pe pista cu o dublă împotriva unei echipe ruse care termină pe locul doi și se califică, de asemenea.

Sevilistii, de cinci ori campioni ai turneului, și-au stabilit angajamentul cu două goluri ale francezului Wissam Ben Yedder, care a fost deja în Europa de 18 ani cu clubul andaluz., în primele zece minute, după ce argentinianul Éver Banega a completat numărul de penalti la începutul celei de-a doua reprize într-o acțiune în care ecuadorianul Cristian Ramírez a fost expulzat, ceea ce a fost o placă pentru ruși.

Sevilla a meritat doar să câștige pentru a nu fi nevoit să se uite cu atenție la ceea ce a făcut Standard în Turcia și și-a luat tipul de unsprezece cu două schimbări: centralul portughez Daniel Carriço și mijlocul Roque Mesa pentru danezul Simon Kjaer, cu disconfort, și Pablo Sarabia, sancționat, și din nou cu olandezul Quincy Promes amânat pe banda dreaptă la începerea supleantului Jesús Navas, tocmai din accidentare.

Confruntată cu această situație de joc de noroc viitorul sau nimic după o etapă de grup discretă, în special în afara, echipa spaniolă a ieșit pentru toti, în vârf și cu o intensitate mare, de parcă s-ar fi grăbit să clarifice incertitudinile un Krasnodar practic clasificat, i-a servit bine să piardă cu 4-0 sau cu o marjă de cinci goluri dacă a marcat.

Andaluzii au exercitat o presiune mare și au avertizat devreme cu o lovitură de cap ridicată a lui Sergi Gómez în ceea ce a fost preludiul pentru 1-0 când Ben Yedder, cel mai deștept din „clasă”, a profitat de 5 minute, o greșeală grosolană a rușilor într-un sarcină riscantă pentru Kritsiuk.

Clearance-ul accelerat al golului s-a încheiat cu o respingere către zona sa a francezului Kaboré care a vânat micul vârf francez, care nu a iertat și a adus delirul în tribune, bucurie care a crescut doar cinci minute mai târziu, când Ben Yedder a marcat al treisprezecelea gol în acest an - 6 în Europa - și a obținut un 2-0 și mai liniștitor pentru echipa sa.

Cu un minut mai devreme, Krasnodar, o echipă fizică cu starturi rapide, a vrut să reacționeze la prima lovitură primită, dar Ignatyev, după ce a tăiat în zonă, a ratat cu ușurință, deși Sevilla, care apoi a adormit și a cedat teren rivalului său, a mai avut un alt opțiune bună într-un șut al lui Escudero pe care portarul rus l-a șters.

Avantajul său clar pe tabela de marcaj i-a scăzut sevillistilor, care a pierdut controlul jocului înainte de pasul înainte făcut de „tauri”, așa cum este cunoscută această echipă din sudul Rusiei, care, împreună cu o anumită nervozitate evidențiată de partea din spate locală, i-a determinat pe ruși să învârtă mai multe atacuri în nu avea scopul.

Înaltul atacant Ivan Ignatyev a încercat-o cu multe lovituri sensibile, la 15 minute, iar deja aproape de pauză suedezul Viktor Claesson și uruguayanul Mauricio Pereyra, a căror ieșire de pe bancă a fost cheia victoriei lui Krasnodar (2-1) in Rusia.

Pedeapsă și expulzare

Portarul ceh Tomas Vaclik a rezolvat în siguranță în primele două șuturi și Pereyra a aruncat în larg după o cădere de la Taboré.

La reluare, scenariul s-a îmbunătățit și mai mult pentru Sevilla, care a trăit mai placid în toată a doua jumătate.

Într-una dintre primele sale acțiuni, într-un contra condus de argentinianul Franco Vázquez, Ben Yedder, care dacă nu, a primit o pasă în zonă și șutul său a fost deviat de Kritsiuk, dar respingerea sa a fost condusă de portughezul André Silva și ecuadorianul Cristian Ramírez a evitat golul oprind mingea cu o mână sub bețe.

Ramírez a fost eliminat cu cartonaș roșu direct și și-a părăsit echipa cu zece la doar trei minute din a doua repriză, după care argentinianul Ever Banega a transformat penalty-ul ulterior în final 3-0 la 49 de minute, chiar dacă portarul rus a periat mingea, ceea ce l-a făcut practic pe Krasnodar să renunțe la brațe.

De acolo, și în ciuda faptului că antrenorul său Murad Musaev a făcut schimbări, la fel ca Machín pentru a odihni oameni precum Banega, Ben Yedder și André Silva și pentru a acorda minute lui Jesús Navas, după cinci meciuri din cauza accidentării, accidentul a declinat, acolo Nu a fost un ritm, iar Sevilla s-a dedicat temporizării și păstrării avantajului față de o echipă rusă care nu s-a bucurat de nicio ocazie.

Sevilistii au mai avut ceva sosire, au reușit să facă al patrulea la o lovitură puternică la distanță de Roque Mesa care au ieșit și, în cele din urmă, și-au sigilat trecerea până în al șaisprezecelea fără nicio suferință.

Fișa cu date:

3 - Sevilla: Vaclik; Market, Carriço, Sergi Gómez; Promes, Franco Vázquez, Roque Mesa, Banega (Amadou, m.69), Escudero; Ben Yedder (Jesús Navas, m.72), André Silva (Muriel, m.77).

0 - Krasnodar: Kritsiuk; Petrov, Martinóvich, Fjóluson, Ramírez; Gazinski, Kaboré, Pereyra (Stotski, m.51); Wanderson (Shishkin, m.77), Ignatyev (Peșteră, m.60) și Claesson.

Obiective: 1-0, M.5: Ben Yedder. 2-0, M.10: Ben Yedder. 3-0, M.49: Banega, din penalty.

Arbitru: Daniel Stefanski (Polonia). L-a dat afară pe vizitatorul Ramírez (m.48) cu roșu direct, pentru comiterea unui penalty când a oprit o minge care s-a strecurat în poarta sa. În plus, el i-a îndemnat pe Promes local (m.40) și Banega (m.65), iar din partea Krasnodar până la Kazinski (m.14) și Ramírez (m.40).

Incidente: Jocul celei de-a șasea și ultima zile din grupa J din Europa League, disputat la Ramón Sánchez Pizjuán în fața a 34.114 de spectatori, inclusiv aproape o sută de fani ruși. Gazon în stare bună. Cu puțin timp înainte de start, după ce a ajuns la pauză și la final, sevillismo a cerut demisia consiliului de administrație cu strigăte de „Sevilla nu este vândută” înainte de posibila vânzare a clubului către un grup extern.