Sportivul spune că a pierdut medalia, în timp ce șoferul de taxi spune că a plătit serviciul cu aceasta

Petrecerea de sărbătoare pentru câștigarea aruncării cu ciocanul mondial la Beijing, China, ar fi putut costa destul de mult Pawel fajdek, sau mai bine zis întoarcerea cu taxiul la hotel.

aruncare

După cum a fost publicat în acest weekend de portalul de știri chinez Tescent, sportivul polonez, care este campion mondial la aruncarea cu ciocanul, și-a sărbătorit ca de obicei victoria în turneu, dar aparent Beția pe care a prins-o atleta a fost de așa natură încât a ajuns să plătească taxiul pentru a se întoarce la hotel cu medalia de aur pe care tocmai o câștigase.

După cum pare povestea, mai târziu la hotel, când efectele alcoolului se epuizaseră, Pawel fajdek El a decis să ceară ajutor poliției chineze, pentru a-l găsi pe șoferul de taxi căruia îi dăduse medalia. Au găsit șoferul de taxi și, deși a insistat că sportivul a plătit drumul cu ea, Fajdek a declarat că pur și simplu a „pierdut-o” în vehicul.

Acest campion la aruncare cu ciocanul a câștigat în acest weekend la Beijing cu o aruncare al cărei impuls a ajuns la 80'80, cu doi metri înaintea tajikului Dishod Nazarov și a compatriotului său polonez, Wojciech Nowichi, care se aflau în spatele Fajdek pe podium.

În plus, nu este prima dată când câștigă un turneu de o asemenea anvergură., Pawel fajdek De asemenea, a fost prima în Cupa Mondială de la Moscova din 2013, iar un an mai târziu, în 2014, a câștigat argint la Jocurile Europene de la Zürich.

Anecdota nu a trecut neobservată de rețelele de socializare, unde mulți utilizatori de Twitter au ridicat-o la vârful „Trending Topic” cu comentariile și glumele lor, unde unii spun că Fajdek el este deja idolul său.