Cei de la Miki Oca vor trebui să joace un turneu preolimpic în perioada 21-28 martie

Echipa spaniolă de waterpolo feminin a pierdut meciul de bronz împotriva Italiei (9-10), singura echipă cu care suferise o înfrângere în faza grupelor.

fără

Ester, Bach, A. Espar, B. Ortiz (2), M. Ortiz, Pareja (1), C. Espar, Peña (2), Forca, Tarragó (3), García (1), López și Herrera.

Gorlero, Tabani (1), Garibotti, Queirolo (1), Radicchi, Aiello, Di Mario (1), Bianconi (3), Emmolo (1), Pomeri (1), Cotti (1), Frassinetti (1) și Teani.

După dezamăgirea împotriva Olandei în semifinale, oamenii lui Miki Oca nu au lăsat același lucru să se întâmple cu Italia în primele minute. Concentrați de la început, transalpinele nu s-au distanțat niciodată pe tabela de marcaj cu mai mult de două goluri datorită salvărilor Laurei Ester (care a împlinit 26 de ani în aceeași zi) și brațului lui Roser Tarragó, care a susținut greutatea în atacul Spaniolă în timpul turneului.

Egalitatea dintre echipe s-a reflectat în 5-4 cu care s-a ajuns la restul și în alternativa cu care a început ultima perioadă (7-8). Cu toate acestea, un gol al lui Bianconi (7-9) a complicat jocul pentru spanioli la mai puțin de cinci minute pentru final. Apoi cei de la Miki Oca s-au strâns în apărare, Bea Ortiz a apărut din nou și un contraatac bun a stabilit o egalitate (9-9) la mai puțin de două minute pentru final. Roberta Bianconi a repetat ca un coșmar pentru spanioli cu un gol de departe, profitând de un moment de inferioritate numerică. Italienii au apăsat pe apărare și de această dată Tarragó nu a mai putut salva cu un gol care ar fi însemnat să meargă din nou la loviturile de departajare.

Maghiarii, campioni

Echipa feminină maghiară a fost proclamată campioană europeană la polo pe apă, învingând Olanda cu 9-7 în finală.

În ciuda poziției obținute, echipa spaniolă va trebui să joace un turneu preolimpic pentru unul dintre cele patru locuri disponibile pentru a merge la Rio de Janeiro. Evenimentul va avea loc la Gouda (Olanda) în perioada 21-28 martie, iar tragerea la sorți va avea loc sâmbătă, la ora 21:00, la hotelul Crowne Plaza din Belgrad. Rivalii echipei masculine vor fi, de asemenea, cunoscuți pentru preolimpica care va avea loc la Trieste (Italia) în perioada 3-10 aprilie.