• La imprimare

ATLANTA (AP) - Todd White ar prefera să nu se gândească să joace prea multe jocuri fără Ilya Kovalchuk.

100-lea

„Nu am avut deloc o primă perioadă bună”, a spus White. "Este greu să intrăm în flux atunci când ucizi penalizări, dar Kovy a fost un efort individual deosebit pentru a ne aduce la bord."

White a marcat cel de-al 100-lea gol al carierei sale la 1:34 în prelungiri pentru a oferi marilor seară victoriei Atlanta Thrashers cu 2-1 asupra căderilor Washington Capitals.

Atlanta s-a îmbunătățit la 6-3 sub antrenorul interimar Don Waddell, directorul general al echipei. Capitalele au pierdut locul 10 în 12 jocuri după ce au început sezonul cu trei victorii consecutive.

Kovalchuk a marcat cel de-al 13-lea gol al NHL-ului și al șaptelea în trei jocuri, pentru a face 1-0 la 13:40 din al doilea.

Trei minute mai târziu, Kovalchuk s-a dublat în durere împotriva tablourilor de pe linia de poartă a Atlanta. S-a întins scurt cu fața în jos înainte de a patina pe gheață fără asistență, dar nu s-a întors.

Waddell a declarat că Kovalchuk va face un RMN miercuri.

"Nu pot să mă mișc sau să mă ridic chiar acum", a spus Kovalchuk. "Dar sper să se relaxeze și sper să fiu pregătit pentru următorul joc."

Cel de-al cincilea gol al lui Michael Nylander, la jocul de putere cu 15:40 rămas, a făcut 1-1.

White s-a aflat în partea stângă a cutiei când l-a învins pe portarul Brent Johnson, care și-a pierdut al treilea start consecutiv. Obiectivul a fost al treilea sezon al lui White și i-a dat opt ​​puncte în primul său sezon de când a părăsit Minnesota pentru a semna un contract de agent liber cu Thrashers.

Atlanta, care a câștigat patru din cinci, a câștigat jocuri consecutive pentru prima dată de la ultimele două jocuri din sezonul regulat anul trecut. Următorul joc al Thrashers este vineri la New Jersey.

Washingtonul a marcat doar trei goluri în ultimele sale patru meciuri.

Portarul lui Thrashers, Ondrej Pavelec, a oprit primele 25 de lovituri ale lui Washington înainte ca încheietura lui Nylander din partea stângă a slotului să-și bată partea de băț. Nylander a avut o lovitură necontestată după ce a luat pasul împachetat al lui Viktor Kozlov.

Pavelec, un debutant, și-a câștigat primele două starturi în carieră. Am făcut 31 de salvări.

"Am avut câteva șanse mari în prima perioadă și în a treia perioadă", a spus Alexander Ovechkin, atacant al capitalului. „Am avut mai multe șanse decât au avut ei”.

Glen Hanlon, antrenorul de la Washington, i-a acordat portierei nr. 1, Olaf Kolzig, noaptea liberă. Johnson a scăzut la 7-3-1 în cariera sa împotriva Atlanta, 3-2-1 la Philips Arena.

Ovechkin, principalul marcator al Capitalei în ultimii doi ani și unul dintre cei mai buni jucători tineri ai NHL, a participat la meciuri consecutive fără punct pentru prima dată în acest sezon.

Fost câștigător al Trofeului Calder ca cel mai bun debutant din liga din 2006, Ovechkin crede în continuare că Washingtonul își va pune capăt în curând.

"Am avut băieți cu experiență anul acesta", a spus Ovechkin. "Am mai multă încredere anul acesta, dar trebuie să ne dăm seama de ce nu înscriem mai mult".

Note de joc
Atacantul Thrashers, Slava Kozlov, care a asistat la poarta lui White, are șapte puncte, inclusiv trei goluri, în ultimele sale cinci jocuri. . Atlanta s-a îmbunătățit la 3-0 în prelungiri după ce a câștigat primele două într-un shootout. . Dacă jocul ar fi mers la un tir, Kovalchuk ar fi rămas pe gheață. „Am încercat din răsputeri să mă întorc”, a spus el, „dar doctorul a spus că nu”. . Capitalele sunt 0-1 în prelungiri în acest sezon. . Thrashers s-au clasat 0-pentru-5 în jocul de putere, scăzându-i la un 3-pentru-23 combinat în ultimele cinci victorii. . Washingtonul nu a făcut o lovitură la poartă în prelungiri.