dezamăgit

Ziua 17. Divizia de Onoare Grupa 7.

Anul se încheie cu o zi plină de surprize. A doua înfrângere a liderului împotriva lui Alboraya, victoria valoroasă a lui Villarreal împotriva lui Roda și remiza lui Torre Pacheco acasă la Levante. Prin urmare, clasificarea este mai strânsă ca oricând și dorința ca mingea să ruleze din nou abia a început.

• Albacete Balompié, 1 - Hércules CF, 1

AUPA ALBA | Nu au putut închide 2017 cu victorie, dar Albacete Balompié Juvenil División de Honor a terminat anul acesta adăugând un punct valoros împotriva lui Hercules CF la orașul sportiv Andrés Iniesta.

Într-o primă repriză în care, fără a fi un Albacete bun, echipa locală a avut mai multe șanse de pericol de care nu știa să profite, alacantenii au beneficiat de o eroare a apărării Albacete pentru a trece în față. Aproximativ o jumătate de oră de joc, într-un centru lateral, Palacín a fost în fața markerului său și a trimis mingea în fundul plasei, punând vizitatorii în avantaj. Cu rezultatul favorabil, Hercules a arătat confortabil și și-a coborât liniile. Iată cum să te odihnești.

Un timp de odihnă care i-a servit lui Sergio Campos să organizeze ideile echipei sale, ceva care a avut efectul dorit la nivel de joc, dar nu ca un tablou de bord. Cu o a doua repriză grozavă în care au existat nenumărate sosiri, Albacete nu a știut să profite de aceste ocazii și portarul vizitat Ruvira a devenit eroul echipei sale în această după-amiază. Fer Cortijo a egalat jocul în acea a doua repriză cu un șut superb din afara zonei.

Fișa cu date

Albacete Balompié: César, Sergio, Didier, Emilio (Éric, 85 '), Ricar, Caravaca (Toni Cuenca, 46'), Vicente (Moreno, 60 '), Cortijo, Othmane (Álvaro, 46'), Víctor și Carrillo.

Hercules CF: Álvaro Ruvira, Joan, Dani Marín, Solbes, Palmera, Eloy, Palacín (Nico, 85 '), Ceballos, Toni (Second, 60'), Paredes (Kevin, 75 ') și Santos (Mario, 46').

Obiective: 0-1 (33 ') Palacín; 1-1 (60 ’) Cortijo.

Arbitru: Rubén Ruiperez Marín. El i-a îndemnat pe localnici pe Othmane și Juanlu, precum și pe vizitatorii Joan și Segundo. L-a expulzat pe localul Toni Cuenca cu un roșu direct.

• CD Roda, 0 - Villarreal CF, 1

JUAN FRANCISCO ROCA | Villarreal l-a învins pe Roda în derby-ul Diviziei de Onoare, care a fost mai dezechilibrat ca niciodată. Un gol al mijlocașului Santander Diego Lamadrid în minutul 66 a spart egalul într-un joc cu multe șanse, dar puține goluri. Gualdinegros și-au văzut trunchiată seria de trei victorii consecutive și au pierdut o ocazie clară de a înregistra puncte în ceea ce privește pozițiile din partea de sus a tabelului.

Prima repriză a lipsit de intensitate. Au fost numărate două ocazii, una pe fiecare parte. După un sfert de oră, Álex Baena a încercat, dar pielea a ajuns în mâinile portarului Guillem. Și în 20 a fost atacantul de la Villarreal, Álex Millán, dar un fundaș a respins o lovitură de colț.

Mai emoționată a fost a doua repriză. La start, Roda a avut trei sosiri foarte periculoase în primele cinci minute. Álex Baena nu a reușit mai întâi, nici Javi Comeras mai târziu. Pe măsură ce minutele treceau, Villarreal a urcat la etaj. Din piese set, Ahn June a dat peste un inspirat Iker Álvrez. Iar în minutul 66, la ieșirea din corner, Diego Lamadrid a terminat în partea de jos a fileului. De acolo până la final, meciul a fost egalat. A fost anulat un gol al lui Nacho Díaz (min. 72) care ar fi fost 0-2. În minutul 90, Guillem a salvat 1-1 într-o lovitură cu José Luis.

CD Roda: Iker Álvarez; Binu (Álvaro, min. 85), Iván Parra, Vadik, Opere, John, Álex René, Javi Muñoz (Jose Luis, min. 75), Arana (Diego Collado, min. 63), Álex Baena și Javi Comeras (Germán, min. 68).

Villarreal CF: Guillem; Juampe, Goyo (Pedro, min. 85), Bruno, José Manuel, Beitia, Lamadrid, Enric, Nacho Díaz (Dani, min. 85), Ahn (Víctor Narro, min. 79) și Álex Millán (Davide, min, 66 )

Poartă: 0-1, min. 66: Lamadrid.

Arbitru: Bosch Doménech (Baix Maestrat). Localului Javi Muñoz; și vizitatorii José Manuel și Lamadrid. L-a expulzat pe Vadik local (min. 93) cu roșu.

• UCAM Murcia, 0 - Real Murcia, 2

Așa cum s-a întâmplat în prima manșă, Real Murcia a luat derby-ul împotriva UCAM. Granasul a ieșit întărit încă o zi după împiedicarea lui Atlético Madrileño în Alboraya și datorită golurilor lui Machado și Andrés, acestea sunt deja la doar 3 puncte în spatele conducerii. Echipa universității care va petrece Crăciunul în partea de jos a grupei 7 a Diviziei de Onoare nu poate spune același lucru, desigur, doar patru unități de la Torre Pacheco, care marchează astăzi zona de permanență.

De la început, ambele echipe au jucat un nivel foarte ridicat de joc. Cu toate acestea, Real Murcia a început să creeze pericol, mai ales în piese fixe, deoarece pentru Javi Motos a fost o sarcină dificilă ruperea rețelei defensive a studenților universitari. Localnicii, care aveau nevoie urgentă de toate cele trei puncte, au fost înclinați să contraatace cu un joc foarte direct care nu le-a dat niciun rezultat.

După pauză, fiecare și-a făcut treaba. Pau Pérez a trebuit să-l depășească pe UCAM în 55, cu o lovitură de cap, care a plecat în dreapta porții cu milimetri. Cel care nu ar da greș minute mai târziu ar fi Machado, care a profitat de o eroare defensivă la ieșirea din corner pentru a înscrie 0 la 1. În ciuda loviturii, echipa lui José David Larrosa nu a pierdut fața jocului. Totuși, Murcia are un magnet cu victoria, iar Andrés Silvente îl are cu obiectivul, al său a fost 0 la 2 care a închis victoria, profitând de un centru lateral al lui Melgar.

UCAM Murcia: Rodri, Maldonado, Mounir, Sánchez, Josegi, Del Moral, Pablo Herrero, Koke, Tyler, Héctor Juan și Pau Pérez. Au jucat și Sergio Martínez, Torregrosa și Cobos.

Real Murcia: Picachu, Josevi, Melgar, Machado, Meseguer, Lalo, Palazón, Domi, Silvente, Josema și Gerardo. Au jucat și Santana, Feliciano, Platas și Barberá.

Obiective: 0-1 (62 ') Machado; 0-2 (78 ') Silvente.

• Elche CF, 0 - CF Torre Levante, 0

Nu au fost goluri duminică dimineața la Elche, deși a existat un meci intens care nu a scăzut în niciun moment. Punctul le permite localnicilor să înceapă revenirea lor particulară pe masă și să reducă cele două înfrângeri consecutive care i-au plasat în zona retrogradării în mugur, pentru echipa valenciană aduce liniște, deoarece rămâne cu trei puncte deasupra pozițiilor evidențiate în roșu.

Elche și Torre Levante au fost puțin respectați la început. Barele de deschidere erau date și luate. Prima dată a fost Morón, care a încercat să-l surprindă pe Pepe cu un șut din afara zonei; mai târziu, cei din Elche s-ar bucura de o șansă dublă, în cizmele lui Alfredo și Guille, care aproape că nu au deschis tabela de marcaj. Ulterior, Torre a fost oarecum mai bun, dezechilibrându-se pe aripi și încercuind zona continuu. Creez mai multe opțiuni de gol, cea mai clară a lui Germán, care a eșuat corp la corp cu Pepe și un centru al lui Pepe, care a mers în fața porții fără să găsească un finisher.

A doua repriză a fost ca și cea precedentă, dar Elche a ajuns mult mai mult. A avut 1 la 0 într-un fault lateral pe care Juanlu l-a sărit, pe care Guille l-a terminat și l-a lăsat atingând stâlpul. Morón a primit replica, de asemenea, după o acțiune fixă, dar Pepe a trimis-o în corner. Localnicii au încercat în jocuri de strategie și împotriva ei, dar nu a existat nicio modalitate de a elibera luminosul.

În ultimele minute, ambele echipe au aprobat rezultatul inițial și și-au ajustat în continuare marcajele, astfel încât să nu lase munca unei săptămâni întregi.

Elche CF: Pepe, Cata, Canals (Luis, 89 '), Nacho Pastor, Carlos, Javi López, Juanlu (Cristian García, 75'), Salort, Guille, Alexis (Raúl Murcia, 87 ') și Alfredo (David Navarro, 64').

CF Torre Levante: Fernando, Pepe (Luis Navarro, 53 '), Sergi, Zapata, Sori, Dillana (Jose Vicente, 79'), Luis, Carlos, Alberto (Ros, 84 '), Adrián și Germán.

• Valencia CF, 3 - Kelme CF, 1

CRISTIAN PÉREZ | O victorie meritată pentru un Valencia care încă nu ia prizonieri acasă peste un Kelme care i-a făcut lucrurile foarte dificile în a doua repriză în ciuda superiorității locale.

Așa cum era de așteptat, jocul a început cu o dominare valenciană clară, care a menținut posesia mingii și a lansat infracțiuni constante în partea din spate de la Elche. Trei intervenții foarte bune ale lui Ethan au împiedicat localnicii să condamne jocul înainte de timp. La pauză, rezultatul a venit cu 1-0, datorită unei mișcări colective care a culminat cu Pablo în poarta de la distanță.

În a doua jumătate a fost planificat un fotbal diferit și, în ciuda faptului că de îndată ce Lee a început, a extins diferența pe tabela de marcaj, Kelme nu a aruncat prosopul. Fran Rodríguez a tras cu curaj și și-a lansat echipa în atac; decizie riscantă, deoarece che-ul a avut mai multe șanse să omoare jocul. În minutul 67, Ismail a redus distanța cu un pantof echipei de lovitură directă pentru a da emoție jocului. Și a trebuit să așteptăm până la minutul 94 pentru ca Valencia să urce în final cu 3-1 după ce Lapeña a terminat un contra bun.

Cu acest rezultat, lupta pentru campionatul ligii devine mai interesantă și lupta în zona critică devine și mai apropiată.

Valencia CF: Diego, Xavi, Marc, Badal, Pardo (Peris, 78 ′), Pascual, Pablo, Carlos (Lapiedra, 83 ′), Esteso (Moyá, 60 ′), Lee (Poveda, 68 ′), Lapeña.

Kelme CF: Ethan, Fran (Aniorte, 50 ′), Ismael, Agustín, Uri, Álvaro (Pato, 60 ′), Tato, Manu (Iván, 45 ′), Ismail, Andrés, Kevin (Mateo, 53 ′).

Obiective: 1-0 (21 ′) Pablo; 2-0 (49 ′) Lee; 2-1 (67 ′) Ismail; 3-1 (94 ′) Lapeña.

• Ranero CF, 0 - CD Toledo, 0

Nu au existat goluri și nu au fost multe ocazii în cartierul municipal Ranero, astfel încât rezultatul reflectă fidel dezvoltarea meciului. Punct

A fost o primă repriză foarte aproape, cu câteva șanse de gol pentru fiecare echipă. Ranero a avut-o mai întâi într-o piesă în care Jesús trimite o vaselină cu portarul în afara porții și acesta peria transversala, iar în ajunul pauzei, o lovitură de cap a lui Serin care a trecut în sus. Toledo a răspuns într-un corner pe care Julio îl lovește cu capul și mingea trece în sus.

În a doua jumătate, jocul a fost foarte deschis și a generat sosiri în special Ranero. Într-una dintre ele, Iisus își lasă perechea, iar șutul său lovește partea laterală a fileului. O mare parte din pericolul local a venit în reprize fixe care nu au ajuns să se strecoare în fundul fileului. Toledo a deranjat cu greu golul rival în această perioadă, Marcos a fost singurul care a testat reflexele portarului verde care a răspuns cu o mare intervenție.

Pe scurt, fișa tehnică

• Levante UD, 1 - EF Torre Pacheco, 1

Levante și Torre Pacheco își iau rămas bun de la an cu o egalitate care este a cincea din ultimele șase zile pentru granota și a treia din cele patru anterioare pentru murcienii care vor petrece Crăciunul în afara retrogradării.

Dacă vreo echipă a trebuit să ia toate cele trei puncte, a fost Levante, care din minutul 1 a intrat în atac și a creat multe opțiuni de gol, unele dintre ele foarte clare. Arnau a fost protagonistul primului, dar șutul său după un rebut a fost scos de Iisus în aceeași linie de var. Mai târziu, Gallego va trebui să intervină pentru a perturba o mare acțiune personală a lui Christian Albert. Torre Pacheco a avut, de asemenea, unele încercări. Golgheterul grupării Josema a apărut să-l testeze pe Fran Martínez cu un șut încrucișat care era pe punctul de a se încheia între cele trei bețe.

Întoarcerea vestiarului a fost foarte intensă. La trei minute, Christian l-a pus pe Levante în avantaj, zece minute mai târziu, echipa vizitatoare a egalat într-un set pe care Manolo l-a finalizat. Golurile nu au schimbat scenariul jocului, în care Levante a continuat să aibă greutatea, iar Torre Pacheco unul împotriva, care le-a permis să adauge cele trei puncte într-un teren foarte complicat. În ciuda încercărilor ambelor, rezultatul nu s-a schimbat din nou.

Ridicați UD: Fran, Carles, Bilal, Rafa, Eusebio, Isaac, Pitu (Miraslav, 70 '), Edu, Iván, Arnau (Granados, 77') și Christian.

EF Torre Pacheco: Gallego, Jesús, Diego, Manolo, Joseda, Del Rey (Ayala, 30 '), Yas (Azorín, 77'), Ginés (Álvaro, 66 '), Josema, Omar (Adrián, 56') și Alemán.

Obiective: 1-0 (48 ') creștin; 1-1 (57 ') Rafa.

Arbitru: Francisco Javier Fernández Vidal. El i-a îndemnat pe jucătorii oaspeți Joseda, Ayala și Azorín și pe antrenorul José Antonio Nicolás.

• Alboraya UD, 1 - Atlético Madrileño, 0

Alboraya a imitat în fața lui Atlético Madrileño cronica biblică a lui David împotriva lui Goliat, care, cu credința sa, a devenit un ucigaș uriaș doborând marele Goliat cu o singură piatră. Oamenii lui Sergio Salgado au avut nevoie de un singur gol, al lui Javi Ortega, pentru a-l învinge pe liderul grupei 7, Atlético Madrileño.

Colchoneros au ajuns la Valencia cu multe victime și au observat asta pe teren. În ciuda faptului că a condus conducerea în barele de deschidere și a avut două șanse bune de a merge în față, cu Aitor și un fault de Gus, Alboraya a scos toată presiunea într-o clipă și a fost nevăzută și a anulat ofensiva variantelor de către colchoneros. Localnicii au dat un sentiment de pericol în piese împiedicate și în unele contra nu au dat roade.

Atleti a abuzat de un fotbal cu care nu sunt obișnuiți în a doua repriză, jocul direct nu le-a făcut bine și Alboraya și-a continuat afacerea, așteptând ocazia de a lua cele trei puncte. În 87, după o joacă pe aripă, apărarea rojiblancă a respins mingea care a ajuns la picioarele lui Ortega care avea să înscrie, lăsând liderul fără timp să reacționeze.

Alboraya UD: Albert, Jose, Josep, Bori (Borja, 80 '), Pablo, Iván, Moha Dabo, Ortega (Juanpa, 90'), Iker (Arturo, 85 '), Del Puerto și Moi (Fabian, 61').

Atlético Madrileño: Christian, Fede, Manu, Gudiño, Carlos, Alfredo (Cirre, 46 '), Óscar, Richard (Alberto, 85'), Aitor (Dani Soriano, 63 '), Gus și Doute.