Americanul Bryson DeChambeau și-a confirmat favoritismul câștigând titlul la PGA Tour Rocket Mortgage Classic în această duminică după ce a încheiat a patra și ultima rundă cu un record de 65 de lovituri (-7) și a adăugat 265 (-23).

unde

DeChambeau, al șaselea în clasamentul mondial, care a surprins câștigând peste 15 kilograme în greutate în timpul opririi coronavirusului, a reușit pentru al patrulea sezon consecutiv să câștige cel puțin un titlu în Turul PGA și al șaselea de când a devenit profesionist în 2016, ceea ce îl lasă cu opt.

„Trebuie să mulțumesc tuturor celor care m-au susținut și cred că am finalizat un turneu plin de încredere și decizii bune”, a spus DeChambeau, în vârstă de 26 de ani, originar din Modesto, California, care locuiește în Dallas, Texas.

DeChambeau, care a terminat cu cel mai bun record al zilei, a avut opt ​​păsări, inclusiv cele trei la rând pe care le-a obținut la sfârșitul rundei după ce a comis un bogey în gaura 14.

Noul campion Rocket Morgage Classic, al patrulea la Turneul PGA de când competiția a revenit după pauză din cauza pandemiei coronavirusului, a câștigat un premiu în numerar de 1.350.000 USD și 500 de puncte pentru clasamentul mondial.

În timp ce compatriotul său, tânărul Mattew Wolff, 21 de ani, una dintre tinerele promisiuni ale golfului american, care a ajuns în ultima zi ca lider provizoriu, a terminat pe locul doi prin livrarea unei cărți de 71 de timpi (-1) pentru a adăuga 265 (- douăzeci).

Un alt jucător de golf american, Kevin Kisner, în vârstă de 36 de ani, locul 83 în clasamentul mondial, a terminat pe locul trei cu 270 de lovituri (-18) pentru un premiu de 517.500 dolari și 190 de puncte FedEx.

Englezul Danny Willet, Tyrrel Hatton, canadianul Adam Hadwin și americanul Ryan Armour, cu 272 de lovituri (-16), au împărțit locul patru.

Willet, Hatton și Hadwin au primit un cec de 300.000 de dolari și 109 puncte pentru clasamentul mondial.

Jucătorii de golf argentinieni Fabián Gómez și Emiliano Grillo, care au concurat pe tot parcursul turneului, l-au terminat pe locurile treizeci și nouă, respectiv treizeci și nouă.

Gómez nu a avut strălucirea zilei a treia când a livrat o carte de 66 de lovituri (-6) și abia a atins egalitatea cu 72 în runda de duminică și suma de 276 (-12) după ce a pierdut 17 locuri în clasament.

Jucătorul de golf argentinian, în vârstă de 41 de ani, a câștigat un premiu în valoare de 43.042 USD și 23 de puncte FedEx.

În timp ce Grillo, în vârstă de 27 de ani, a livrat o carte de 70 de lovituri (-2) și a adăugat 277 (-11), ceea ce l-a lăsat cu un premiu de 30.375 USD și 15 puncte pentru clasamentul mondial, în care acum ocupă poziția 127.

Următorul turneu din Turul PGA va fi Workday Charity Open, care va avea loc în perioada 9 - 12 iulie la Muirfield Village GC, Dublin, Ohio și va fi al cincilea de când competiția a fost reluată după suspendarea temporară pentru pandemia de coronavirus.