Sportul tău, pasiunea ta, site-ul tău web.

elimină

Copa Sudamericana: Nacional îl elimină pe Boca din penalti și îl aruncă într-o criză.

Naționalul uruguayan și-a expus gloriosul istoric departe de casă și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Sud-Americane eliminând Boca Juniors la penalty-uri (1-3) după o victorie locală cu 2-1 în Salta, la nord de Argentina.

Portarul Alexis Viera, o figură extraordinară în timpul celor 90 de minute de joc, a oprit două șuturi în loviturile decisive către Juan Kupoviesa și Fernando Gago.

Iubirea de sine, concentrarea și impulsul emoțional pe care golul marcat de Diego Perrone în prima repriză au fost pilonii cuceririi echipei de la Montevideo, care a ajuns în Argentina diminuat de pierderea mai multor jucători afectați de o epidemie de oreion.

Cu zece jucători din cauza expulzării fundașului Godín în minutul 43, Nacional a rezistat cât a putut în al doilea, în care golurile lui Rodrigo Palacio și tânărul Nicolás Bertolo au impus o lovitură de pedeapsă, dintre care echipa tricoloră a fost câștigătorul.

Boca Juniors și-a expus toate resursele în a doua jumătate pentru a obține victoria, dar au lovit un zid susținut de experiența mai multor jucători de la Nacional, de echilibrul emoțional și de o performanță superlativă de la Viera, care a împiedicat o victorie.

Dominația absolută a echipei Boquense în primul sfert de oră nu i-a oferit lui Nacional nicio opțiune de a părăsi terenul, dedicat exclusiv blocării pentru a împiedica Palacio și Barros Schelotto să primească mingea liber lângă domeniul portarului Alexis Viera.

Echipa tricoloră uruguayană nu a pierdut ordinea, a rămas foarte concentrată pe sarcina lor defensivă și, în prima ocazie, au trecut la conducere, când Diego Perrone a primit o pasă adâncă și, după 15 minute, l-a învins pe portarul Bobadilla cu o lovitură la poarta îndepărtată., de la dreapta la stânga, care a lăsat apărarea locală cuie la pământ.

Boca a scăpat de sub control, a slăbit în mijlocul terenului și prima victimă a situației a fost Pablo Ledesma, înlocuit la 30 de minute de tânărul Nicolás Bertolo, întrucât antrenorul Lavolpe a înțeles că echipa sa are nevoie de dinamică și claritate pentru a progresa cu mingea controlată și generează joc profund.

Echipa argentiniană a făcut tot ce a putut pentru a intra în zona uruguayană, întotdeauna bine apărată și cu portarul Viera ferm și sigur că va opri ceea ce a venit de la Boca sub bețe. Seninătatea și judecata erau patrimoniul naționalului.

Fundașul de la Montevideo Godín a comis un fault descalificator împotriva lui Bertolo în minutul 43 și și-a lăsat echipa cu zece jucători, ceea ce a însemnat o multiplicare a eforturilor formării conduse de Martín Lasarte pentru a rezista presupuselor atacuri ale lui Boca în a doua repriză.

Rodrigo Palacio, actualul marcator al lui Xeneize, a egalat scorul în minutul 55 cu o lovitură scurtă la ieșirea din corner și după o revenire a golului Viera.

Boca a închis ochii, și-a coborât capul, a mers înainte și s-a ciocnit constant cu portarul Viera, care la 83 de minute nu a reușit să scoată mingea dintr-un corner și a lăsat poarta servită lui Bertolo, care a marcat cu un șut franc în mijlocul unui grup de fundași rivali.

Dar portarul uruguayan, care a trăit o noapte de vis, a salvat două șuturi în loviturile de pedeapsă și a dat echipei sale o pasă în sferturile de finală.

Pentru Nacional, Delgado, Brítez și Arizmendi au marcat de la unsprezece metri, în timp ce Martínez a deviat șutul său. Barros Schelotto a marcat pentru Boca Juniors, șutul lui Morel a lovit bara transversală și Viera a oprit șuturile lui Krupoviesa și Gago.

Obiectivele Boca Juniors în noaptea de la Salta au fost să continue în cursa din Cupa Sud-americană și să vindece rănile lăsate de pierderea neînvinsului în Liga Argentinei împotriva rivalului său istoric, River Plate.

Echipa lui Ricardo La Volpe are nevoie de o victorie care să le permită să depășească rezultatul nefavorabil din prima manșă. Dar două obiective nu au atins.

Cele două pierderi aprinseseră steaguri roșii în intimitatea lui Boca la câteva săptămâni după ce La Volpe a preluat echipa după anul de succes al lui Alfio Basile ca antrenor. Și au provocat schimburi puternice de opinii între antrenor și jucătorii care se pregăteau marți.

Acum sunt trei înfrângeri pentru Boca și Lavolpe, care așteaptă un sprijin explicit din partea liderilor clubului, care nu a avut loc încă.

SINTEZA MATCH:

Boca Juniors (2): Aldo Bobadilla, Hugo Ibarra, Matías Silvestre (m.46, Mauro Boselli), Daniel Díaz, Juan Krupoviesa, Pablo Ledesma (m.30, Nicolás Bertolo), Fernando Gago, Claudio Morel, Neri Cardozo (m .61, Andrés Franzoia), Rodrigo Palacio și Guillermo Barros Schelotto.
DT: Ricerdo La Volpe.

Național (1): Alexis Viera; Pablo Caballero, Diego Jaume, Diego Godín, Adrián Romero; Rodrigo Vázquez, Jorge Brítez, Javier Delgado, Marcelo Tejera (m.46, Jorge Martínez); Diego Perrone (m.58, Diego Arizmendi) și Diego Alonso (m.50, José Luis Garcés).
DT: Martín Lasarte.

GOLURI: 0-1: Perrone (min 15); 1-1: Palatul (min 55); 2-1: Bertolo (min 83).

ARBITRU: Carlos Simon (BRA), asistat de compatrioții săi Paulo César Oliveira și Altemir Hausmann. Expulzat: Godín (m.43) Admis: Delgado, Brítez, Palacio, Viera, Morel.

STADIU: Etapa a doua a optimilor de finală ale Cupei Sud-Americane disputate pe stadionul Ernesto Martearena, din Salta, în fața a aproximativ 35.000 de spectatori.