Statele Unite au eliminat Letonia sâmbătă în calificarea lor de calificare din grupa mondială Fed Cup cu un echilibru de 3-2 după ce în dublu localul Sofia Kenin și Bethanie Mattek-Sands au câștigat cu parțial 6-4, 6-0 a duoul compus de Anastasija Sevastova și Jelena Ostapenko (LAT).

calificarea

Mai devreme în acea zi, Letonia ajunsese în luptă cu victoriile lui Sevastova și Ostapenko în meciurile lor individuale pentru a lega capacul.

Nr. 41 din lume, Sevastova i-a înmânat Serenei Williams prima ei pierdere la simplu din istoria Fed Cup, cu o victorie de trei seturi pentru a egaliza clasamentul la două victorii fiecare.

Sevastova a pierdut setul mediu cu 6-3, dar le-a câștigat pe celelalte două la egalitate 7-6 (7/5), 7-6 (7/4) pentru a sparge seria individuală de victorii a lui Williams de 14-0.

"Jucam în America, așa că, evident, mulțimea avea să fie pentru Serena. Am încercat doar să fac tot posibilul", a spus Sevastova despre victoria ei pe stadionul Angel of the Wings din Seattle, statul Washington.

Williams, de 23 de ori câștigător de Grand Slam, a trecut de setul doi în 33 de minute, dar letona a învins-o pe marile puncte în ambele break-uri.

Anterior, fosta campioană a Grand Slam-ului Open-ului francez, Jelena Ostapenko, a învins-o pe noua încoronată regina Open-ului australian Sofia Kenin cu 6-3, 2-6, 6-2 pentru a menține Letonia în viață în egalitate.

Victoria lui Ostapenko într-o oră și 58 de minute a redus deficitul Letoniei la 2-1 în topul celor mai buni din cinci.

Americanii au câștigat un avans de 2-0 vineri, în timp ce Kenin a învins-o pe Sevastova și Williams, jucând primul său meci din Fed Cup din 2018, l-a depășit pe Ostapenko pentru a-și aduce recordul perfect de simplu la turneul națiunilor feminine la 14. -0.

"Sincer, este foarte special să joc pentru țara mea și tocmai făceam tot posibilul", a spus Ostapenko.

„Am luptat până la ultimul punct”, a continuat el. „Știam că va fi un joc foarte dificil și cheia pentru mine a fost să joc agresiv”.

16 echipe au concurat în acest weekend pentru a-și asigura un loc în prima Fed Cup pentru finala BNP Paribas din Budapesta, Ungaria, 14-19 aprilie.

Cele opt națiuni câștigătoare din acest sfârșit de săptămână se vor alătura în cele din urmă campioanelor din 2019 Franța, al doilea campion australian, wild card Republica Cehă și națiunii gazdă Ungaria în finală, formând un grup de 12 echipe. Tragerea la sorți a finalei va avea loc marți, 11 februarie, la Budapesta.