Victoria Muntenegrului asupra Suediei (26-23) salvează echipa, care fusese învinsă cu putere de Rusia (26-36). Norvegia, rivalul său în lupta pentru medalii

Muntenegru a salvat Spania. O victorie pentru Balcani asupra Suediei (26-23) a calificat echipa pentru semifinalele Cupei Mondiale, a treia din istoria lor. Norvegia va fi rivalul tău. Echipa lui Carlos Viver fusese învinsă pe scară largă de Rusia la începutul după-amiezii Japoniei (26-36). Cu acest rezultat, totul era în așteptare al partidului nordic, pe care aveau nevoie să-l câștige. Cu toate acestea, au căzut împotriva Muntenegrului, care era în joc intrând în preolimpică.

cupa

Spania, 26 - Rusia, 36

Spania: Zoqbi; Marta López (2), Mireya González (3), Pena (4, 3p), Cabral (6, 1p), Sole López (1) și Ainhoa ​​Hernández (3) - echipa de start- Navarro (ps), María Núñez (-), Arderius (-), Eli Cesáreo (1), Jennifer Gutiérrez (2), Etxeberria (-), Lara González (-), Alicia Fernández (3, 2p) și Almudena Rodríguez (1)

Rusia: Seydokina (1); Managarova (2), Vyakhireva (5), Sen (2), Makeeva (1), Frolova (9, 2p) și Kuznetsova (2) - echipa de start- Lagina (2), Gorshenina (2), Bobrovnikova (1), Mihaylichenko (2), Fomina (2), Zhilinskaite (-), Malashenko (4), Kozhokar (-) și Illarionova (1)

Tablou de bord la fiecare cinci minute: 2-4, 5-8, 6-10, 7-12, 10-14 și 12-16 (Odihnă) 14-20, 16-25, 18-27, 21-29, 24-31 și 26-36 (Final)

Arbitri: Bonaventura și Bonaventura (FRA). L-au exclus pe Sole López pentru două minute pentru Spania.

Incidente: Întâlnirea din ultima zi a celei de-a doua faze disputată la Park Dome din Kumamoto.

În cadrul întâlnirii lor, Războinicii nu au putut să spună o privire în fața unui rival, antrenat de canarianul Ambros Martín, care l-a depășit în toate secțiunile. Sentimentele proaste lăsate de duelul agonisitor împotriva Japoniei au fost confirmate miercuri. O echipă copleșită și neputincioasă nici măcar nu gâdila colosul din fața ei. Golurile Frolova (nouă fără eșec) și zidul portarului Sedoykina (13 intervenții ale doar cinci dintre portarii spanioli) au fost un chin pentru Spania. Din fericire, patru ore mai târziu, în mijlocul nopții japoneze, a apărut Salvador Muntenegru.

Echipa a luat trei minute pentru a confirma că a trebuit să urce pe Himalaya pentru a ajunge singuri în semifinale, fără ajutorul unor terți. După startul plin de speranță cu 2-0, echipa lui Ambros Martín a răspuns cu o repriză de 0-5 într-o clipită și a marcat teritoriul în meci. Din acel moment inițial, dominația rușilor a fost incontestabilă și doar acțiunile lui Shandy Barbosa (cinci goluri în prima repriză), adesea în acțiuni individuale, au ajutat oarecum Spania. Apărarea a fost inabordabilă pentru echipa lui Carlos Viver. Fără producție din extreme și închisă toate drumurile pivotului Ainhoa ​​Hernández, decisiv împotriva Suediei și Japoniei, dar contracarat de această dată (trei goluri în total), Spania a sărit din nou și din nou împotriva zidului.

Rivalul său a scăpat cu șase goluri (6-12) în minutul 18. Pe tabela de marcaj și senzații, ciocnirea a amenințat apoi cu o prăbușire rapidă. Viver a pufnit din lateral, dar spaniolii au găsit o cale de evadare cu un parcurs de 3-0 care ar putea fi mai mare dacă Barbosa nu ratează o vaselină forțată într-un contraatac. Reacția nu a servit pentru a schimba tendința întâlnirii, ci doar pentru a atenua inferioritatea. În partea opusă a curții, rușii au depășit aproape întotdeauna o apărare poroasă care nu a reușit să facă față și a obținut o rată de succes de 62% în atacurile lor în primul act. Vyakhireva (trei goluri până acum) i s-a alăturat lui Frolova în munca ei de pedeapsă pentru poarta apărată mai întâi de Zobqi și apoi de Silvia Navarro. Viver a mutat coșul, a schimbat piesele; cu toate acestea, problema era structurală.

La reluare, marea furtună a căzut asupra Spaniei, sentința lui. O rundă de 3-9, condusă de o Frolova curată, a încheiat meciul. Că Nerea Pena, una dintre armele ofensive ale echipei, a marcat primul ei gol, iar de la șapte metri, în minutul 39 ilustrează bine dificultățile în atac. Nici Rusia, care era deja liderul grupului înainte ca acesta să înceapă, nu ar fi permis niciun fel de concesii. Un fel de amenințare de reacție din partea Spaniei (22-29) l-a determinat pe Ambros Martín să solicite un time-out pentru a evita caderile. Disperat, Carlos Viver a ordonat să joace fără portar, într-un șapte contra șase, dar remediul a fost mai rău decât boala deoarece eșecurile constante (18 pierderi totale) au fost pedepsite de Rusia cu goluri de la o parte la alta a terenului. A fost prima înfrângere a Spaniei în acest campionat și a costat aproape o semifinală.