Carlos Sastre

Denis Nikolayevich Menshov (Дени́с Никола́евич Меньшо́в, adesea scris cu transliterarea Menchov) este un biciclist rus, născut la 25 ianuarie 1978 la Orel. El a locuit de la vârsta de 19 ani în orașul Navarra Mutilva Alta. A devenit profesionist în 2000, alături de echipa Banesto, în prezent membru al Rabobank. Este un alpinist bun, care se apără bine contra cronometru. Cele mai mari triumfe ale sale ca profesionist au fost Vueltas a España în 2005 și 2007, deși prima a fost o victorie obținută datorită descalificării pentru dopaj a lui Roberto Heras; și Giro d'Italia din 2009.

În 2006 a obținut două victorii importante pentru palmaresul său: 1 etapă a Dauphiné Libéré (etapa terminată în Mont Ventoux, un port mitic francez) și 1 etapă a Turului Franței (terminată în Pla de Beret); unde a fost și al 5-lea din generalul final, după descalificarea lui Floyd Landis.

Sezonul 2007 a început bine pentru el. A câștigat cronoscalada de la Volta a Catalunya; și a fost al treilea în generalul final. El s-a remarcat și în Dauphiné Libéré, unde a terminat pe poziția a patra.

Astfel, s-a prezentat ca unul dintre favoritii de top pentru a câștiga tricoul galben pe podiumul de la Paris al Turului Franței. Cu toate acestea, lucrurile nu au mers așa cum se aștepta. În Tignes, primul sfârșit al testului, a lăsat aproximativ douăzeci de secunde în comparație cu restul favoritilor, iar echipa sa l-a subordonat partenerului său Michael Rasmussen, care a purtat galben în aceeași zi. În ciuda performanțelor remarcabile în câteva etape în noua și surprinzătoarea sa lucrare ca gregar, a plecat cu câteva zile înainte de a termina testul.

A sosit Turul Spaniei și rusul a vrut să scape de dezamăgirea Turului Franței; Și a făcut-o într-un mod mare. Deja în Lacurile din Covadonga, primul punctaj înalt al cursei; S-a dovedit a fi într-o mare stare de formă, ajungând alături de Carlos Sastre și Leonardo Piepoli ca bărbați care trebuie luați în considerare pentru general; la 1'06 al compatriotului său Vladimir Efimkin, revelația cursei cu Ezequiel Mosquera; și distanțarea bărbaților precum Cadel Evans, Samuel Sánchez, Óscar Pereiro și José Ángel Gómez Marchante. Câteva zile mai târziu avea să sosească cronometrul de la Zaragoza, care a marcat un înainte și un viitor în viitorul testului. A obținut o marjă largă în ceea ce privește Sastres, Evans, Sanchez și companie; și, în ciuda faptului că nu a preluat conducerea, care i-a revenit lui Stijn Devolder, el a fost principalul favorit pentru clasamentul general. A doua zi, odată cu sosirea în Cerler, Menshov s-a întors pentru a da o lovitură de autoritate cursei. Pleca la urcarea la stațiunea de schi în compania lui Leonardo Piepoli, pe care l-ar lăsa să câștige, obținând, de data aceasta, liderul cursei, pe care nu l-a lăsat să plece pentru restul cursei. Următoarea etapă pirineană a ajuns la Ordino Arcalís, unde Menshov s-a impus fără probleme într-un sprint redus printre cei mai puternici bărbați din runda spaniolă.

Zilele au trecut și, în ciuda faptului că Carlos Sastre, care a fost al doilea clasificat la sfârșitul testului, a încercat să-l pună pe Menshov la încercare pe orice teren; rusul a răspuns fără probleme. Etapele lui Monachil, Ávila și Abantos au servit doar pentru a arăta puterea lui Menshov, care a răspuns la fiecare dintre atacurile lui Sastre.

În cele din urmă, la 23 septembrie 2007, Denís Menshov a câștigat al doilea tur al Spaniei, după cel realizat în 2005.

În sezonul 2008, Menshov și-a stabilit din nou Turul Franței ca obiectiv. Pentru a face acest lucru, a decis să-și schimbe pregătirea pentru runda franceză. Astfel, a decis să concureze în Giro d'Italia, pentru a se putea bucura de un fundal mai mare în cursa franceză. A apărut la startul Palermo fără obiective mari pentru clasamentul general, în ciuda căruia, a terminat cursa italiană într-o cinstită poziție a cincea.

O lună mai târziu, fără să fi jucat o singură cursă după Giro, a ajuns la Brest, orașul breton care a găzduit startul Turului Franței. La sosirea în Nantes, a renunțat la 38 de secunde într-o tăietură cauzată de o cădere. Cu toate acestea, în cronometrul lui Cholet și-a arătat marea formă, recuperând secundele pierdute cu marea majoritate a rivalii săi, cu excepția lui Cadel Evans, a priori, marele favorit pentru a câștiga runda franceză.

În blocul montan al Pirineilor, el a rămas în permanență alături de Evans și Carlos Sastre (care ar câștiga în cele din urmă cursa), salvând prima selecție de favoriți, în care și-au pierdut opțiunile de ciclism precum Damiano Cunego, Alejandro Valverde, Óscar Pereiro și Andy Schleck.

Sosirea la stațiunea de schi Prato Nevoso a fost prima etapă alpină, iar Menchov, hotărât să reducă timpul de la rivalii săi, a lansat un atac puternic. Cu toate acestea, ghinionul i-a influențat și a lovit pământul la o cotitură în sus. A renunțat la secunde prețioase în acea zi cu Bernhard Kohl și Carlos Sastre. A doua zi, la coborârea Bonnette, a fost eliminat din grupul de favoriți, pierzând din nou aproximativ jumătate de minut. Turul a fost foarte ascendent pentru Menshov, care l-a văzut drept al cincilea, cu doar etapa Alpe d'Huez și o cronometru în față.

În Alpe d'Huez a încercat să plece cu Carlos Sastre, dar nu a putut și chiar a pierdut teren cu grupul celorlalți favoriți, deși mai târziu va lua din nou legătura cu ei. În cronometru, el nu a putut reduce suficient timp pentru a urca pe podium și a terminat în poziția a patra (care ar putea deveni poziția a treia, după pozitivul lui Bernhard Kohl de CERA).

La începutul anului 2009, a câștigat Turul Murcia în timp ce își pregătea sezonul. A apărut la Giro d'Italia ca unul dintre favoriții într-un Giro unde au apărut mai mulți campioni ai Marelui Tur, precum Lance Armstrong, Carlos Sastre, Danilo Di Luca, Gilberto Simoni, Damiano Cunego sau Ivan Basso. El i-a smuls tricoul roz lui Danilo Diluca în lunga cronometru și a purtat tricoul până la finalul cursei, în ciuda hărțuirii și demolării de către Danilo Di Luca. A câștigat o altă etapă și ar putea câștiga încă una dacă nu se prăbușește în ultima cronometru de la Roma. El a fost însoțit pe podium de Danilo Di Luca și Franco Pellizotti.