Palentina și campioana Spaniei se califică în finală

Manuel Martínez și Borja Vivas, eliminați în clasamentul de greutate

Javier Cienfuegos, eliminat în calificările aruncării cu ciocanul

Dominguez, lider mondial al anului Cu marca de 9: 09.39 pe care a făcut-o pe 25 iulie la Barcelona, ​​a pășit pe terenurile preferate din a treia și ultima serie, întotdeauna în fundal, lăsând-o pe rusoaica Yekaterina Volkova, apărătoarea titlului, și pe kenyanul Gladys Kipkemoi.

Borja Vivas

În ultima tură, privind înapoi continuu, a stors esențialul să fie printre primii patru, care au mers direct în finală. A terminat pe locul patru cu 9: 34.78, deoarece rusoaica Yekaterina Volkova, campioană în apărare, a ieșit din lupta pentru medalii.

Eva Arias, campioană a Spaniei în urmă cu două săptămâni în absența Marta Domínguez, a jucat prima serie. Primii patru din fiecare cursă și încă trei de ori au mers în finală. Barcelona a fost aproape întotdeauna pe locul cinci și a terminat în aceeași poziție cu cea mai bună marcă din istorie (9: 25.14).

În a doua manșă, Diana Martín a pierdut contactul cu grupa din față în al doilea kilometru. El a vrut să se conecteze, dar și-a plătit efortul în ultimele două ture, revenind pe locul zece cu 9: 42.39, cel mai bun personal al său.

Manuel Martínez și Borja Vivas, în afara finalei de greutate

Manuel Martínez, căpitanul echipei spaniole de atletism, a fost lăsat în afara finalei de greutate a campionatelor mondiale pentru a patra oară la rând, cu o marcă de 19,80 metri, iar debutantul Borja Vivas a avut aceeași soartă cu o lovitură mai bună de 18,38.

De la Edmonton 2001, unde a fost al patrulea, Martinez nu a mai fost într-o finală a Cupei Mondiale. În această după-amiază ar fi fost a treia pentru leonez, care se disputa la al optulea campionat mondial la Berlin.

Martinez necesar pentru a arunca 20.30 în calificare (cu 9 centimetri mai puțin decât cel mai bun record al său din an). S-a deschis cu 19.74, s-a îmbunătățit ușor în al doilea (19.80) și și-a luat rămas bun cu 19.73, departe de marcajele care au dat acces la finală în această după-amiază.

Borja Vivas, campion spaniol la interior și al doilea pitcher spaniol care a depășit 20 de metri, era conștient de șansele sale îndepărtate de a ajunge în finală, într-un an care a fost foarte lung.

Malagueño a deschis cu o lovitură de 17,70, al doilea cel mai rău dintre participanți, ceva a fost intonat în runda a doua (18,38) și sa încheiat cu un nul.

Aruncator de ciocan spaniol Javier Cienfuegos a fost eliminat în runda de calificare a Cupei Mondiale de la Berlin cu o aruncare, ultima, care a ajuns la 72,01 metri.

Cienfuegos, ce a debutat într-o Cupă Mondială La vârsta de 19 ani, a obținut cea de-a treisprezecea cea mai bună marcă din grupa sa și și-a luat rămas bun de la Cupa Mondială cu un gust bun în gură, în ciuda faptului că a fost departe de cea mai bună marcă (74.77).

Martillista de Montijo, deținător al recordului mondial junior și recent campion al Spaniei, aleargă ca succesor al lui Moisés Campeny în elita națională a acestei modalități atletice.