UCAM CB Murcia semnează a doua victorie în competiția europeană împotriva lui Enisey Krasnoyarsk într-un meci în care aparițiile lui Urtasun și Benite sunt din nou cruciale

UCAM CB Murcia continuă să fie hotărât să-și folosească scutul pentru a lovi în loc să se protejeze, pentru a înainta curțile cu linia defensivă în loc să-l abordeze pe fundaș și să țină pumnii și apoi să elibereze un cârlig stâng. Vítor Benite (cu 11 puncte) și Álex Urtasun (cu 18 puncte și șase pase decisive) scot deja sulițele și săbiile, care ieri s-au întors pentru a fi electricitatea unui atac care își poate desfășura jocurile rulând cu curent alternativ în loc de continuu. Echipa universității a trebuit să depășească mai multe obstacole decât în ​​mod normal pentru a semna în Siberia împotriva lui Enisey Krasnoyarsk a doua victorie în Liga Campionilor (62-68) și a patra la rând dacă cele două obținute în ACB împotriva Andorei și în trecut sunt adăugate duminică în Gipuzkoa.

doua victorie

În a doua repriză UCAM și-a ajustat apărarea și atât Sadiel, cât și Lukovic au reușit să își pună echipa în avantaj cu două tripluri (39-40). Atunci, Oliver Hellis a devenit principala și singura referință ofensivă a lui Enisey, deși suficient pentru a menține nivelul jocului. Până când Benite a apărut cu opt puncte consecutive născute din două tripluri în care brazilianul a tăiat zona pentru a evita blocajele și a încărca șutul (50-55). Graba și deciziile proaste au preluat ultimele zece minute. Un sfert încărcat cu pasuri grăbite pe fiecare parte, dar unul pe care UCAM l-a știut să profite cu un Charlon Kloof intonat și care a fost unul dintre cei care au jucat cel mai mult din cauza absenței Hannei (55-61). Echipei ruse i-au mai rămas niște speranțe până când un bloc spectaculos al lui Tumba asupra lui Braimoh a servit la închiderea victoriei din aruncarea liberă (62-68).