A fost nascut: 28 septembrie 1976 | Ucraina

Fedor Emelianenko este unul dintre cei mai notabili sportivi care reprezintă Orice merge la nivel mondial, unul dintre cei mai mari exponenți ai acestui sport care și-a petrecut aproape toată viața într-un ring antrenându-și corpul și dobândind abilități pe care foarte puțini din zona sa le-au atins, așa că este aproape imposibil să-l învingi în ring.

emelianenko

Fedor Emelianenko s-a născut în Ucraina a 28 septembrie 1976 fiul unei familii destul de modeste, tatăl său era electrician, iar mama lui era profesoară pentru copii. Fedor a trăit cu copilăria sa în Rusia, erau patru frați și Fedor a fost al doilea dintre ei. Locuiesc câțiva ani în Belgorod.

Încă de la o vârstă fragedă a avut o mare admirație pentru sportul de contact, așa că a început să îl practice când era încă la școala elementară. A ales sportul din Judo și orice merge sub îndrumarea lui Vronov V.M. Și de Gavrilov V.l.

Odată ce și-a terminat studiile, a început să se pregătească profesional și în 1994 a obținut primul său titlu. Timp de trei ani trebuie să intre în serviciul militar și acolo face parte din echipa de luptă, tocmai aici acest luptător pierde doi dinți. În același an s-a căsătorit Oksana cu care are o fiică pe nume Masha.

Fedor a dorit întotdeauna să-și aducă talentele de luptă la un nivel superior, astfel încât să obțină un Curs postuniversitar sportiv Specializat în Orice merge și Judo. Aici îți începi turneele și victoriile consecutive. În 1998 este campion al Rusiei și reușește să obțină medalie de bronz la Turneul național rus de judo și o medalie de bronz egală în Campionatul rus de orice merge în Kaliningrad.

Participă la un turneu cu forțele armate din Rusia și el este câștigătorul absolut care ia medalia de argint ca câștigător al categoriei sale. Până în 1999 a participat la Turneul internațional Vale Todo la Moscova și devine Medalie de bronz câteva luni mai târziu a devenit căpitan și a ocupat primul loc la Istanbul într-o turneu internațional pe echipe.

În 2001 a devenit campion mondial la categoria grea și a început să participe la Pride. În acești ani a început deja să fie recunoscut ca câștigător în Grecia, Panama, Olanda și Statele Unite, unde a obținut titlul de Orice merge campion mondial.