Actualul campion condamnă în al patrulea joc (83-92) și îl va înfrunta pe Zlaguirois în Final Four

Vitoria | 27 · 04 · 18 | 01:38

baskonia

Distribuiți articolul

Datome, împotriva lui Garino într-o acțiune de meci. EFE

Kirolbet Baskonia ciocnit cu peretele de Fenerbahce Dogus înaintea căruia a căzut învins de 83-92 și m-am trezit din visul de a forța al cincilea meci din serie împotriva campioanei europene care va apăra titlul în faza finală de la Belgrad.

Echipa turcească, care îl va întâlni pe Zalgiris Kaunas în semifinale, A dominat practic în timpul celor patruzeci de minute ale unui meci în care a recâștigat senzațiile meciurilor disputate la Istanbul, unde a reușit să oprească producția ofensivă a Vitoriei cu o mare apărare în diferite faze ale ciocnirii.

sârb Marko Guduric și italianulNicolo Melli, cu 26 de puncte de evaluare fiecare, a marcat caleasau echipa turcă, care a avut doar un moment slab în al treilea sfert, în care echipa alavelor a înscris 13-0 care a fost insuficientă pentru a ajunge la echipa galbenă pe tabela de marcaj.

Fenerbahce a început să aplice multă duritate în acțiunile unui Kirolbet care a adăugat lovitura liberă din lovitură și a făcut ca echipa turcă să introducă în curând un „bonus” pentru faulturile personale.

Succesul în lansarea exterioară a deschis primul decalaj al meciului în favoarea Baskonia, 14-8, care a avut răbdarea să atace energica apărare otomană.

cu toate acestea, un parțial de 5-17 pentru echipa lui Zeljko Obradovic a transformat electronicul până la 19-25 care a marcat sfârșitul primei runde, după ce a profitat de mai multe erori consecutive ale echipei locale și i-a pedepsit pe basci din linia 6.75.

Cei de la Pedro Martínez au avut o mulțime de probleme pentru a trece de prima linie de trecere din echipa de la Istanbul, în timp ce sârbii Marko Guduric și Nikola Kalinic au spulberat apărarea Barça într-un moment critic pentru Bakonia la începutul actului secund, 22-33.

Marcelinho Huertas a încercat să tragă mașina Baskonia, care a văzut cum fiecare punct turcesc cădea ca o placă într-un rezultat care a fost extins în câteva minute pentru a ajunge la pauză cu diferența maximă de până acum, 32-48.

Falsurile personale au diminuat contribuția cehului Jan Vesely, cel mai bun jucător din serie până la această întâlnire, dar bateria interioară a lui Fenerbahce a fost condusă de această dată de italianul Nicolo Melli.

Echipa otomană a profitat de frustrarea echipei Baskonia și a adăugat din lovitura liberă pentru a crește diferența peste 20 de puncte, deși Baskonia a intrat în joc cu un spectaculos parcurs de 13-0 (60-68) care a luminat Buesa Arena.

Pedro Martínez a alternat apărarea individuală cu un 1-3-1 care i-a deranjat pe galbeni, dar o triplă a lui Ali Muhammed a oprit evoluția Barça la sfârșitul celei de-a treia perioade, 62-72.

În ultimul sfert, Fenerbahce a recuperat ritmul meciului și a controlat un avantaj în jur de zece puncte care au fost multe pentru o Baskonia combativă care a luptat până la capăt.

Grecul Kostas Sloukas a intrat în posesia mingii și a reușit timpul meciului în ultimele minute, până când echipa sa a obținut biletul final pentru „Final Four” la Belgrad, 83-92.

83 - Kirolbet Baskonia (19 + 13 + 30 + 21): Huertas (11), Beaubois (13), Garino (8), Voigtmann (12) și Poirier (14) - începând cu cinci-, Vildoza (-), Janning (2), Diop (2), Timma (-), Shengelia (11) și Granger (10).

92 - Fenerbahce Dogus (25 + 23 + 24 + 20): Wanamaker (4), Guduric (22), Datome (5), Vesely (7) și Duverioglu (4) - începând cu cinci-, Thompson (5), Sloukas (5), Kalinic (11), Melli (21), Muhammed (6) și Mahmutoglu (-).

Arbitri: Luigi Lamonica (Italia), Matej Boltauzer (Slovenia), Piotr Pastusiak (Polonia). Au eliminat localul Poirier (min. 38) și Beaubois (min. 39) pentru faulturi personale. Au indicat tehnica bancii baskoniste (min.26).

Incidente: Al patrulea joc corespunzător „playoff-ului” Euroligii disputat pe arena Fernando Buesa din Vitoria în fața a 11.548 de spectatori.