Echipa spaniolă a pierdut 63-58 în fața Franței, care a impus puterea fizică a pivoturilor lor și în special a lui Sandrine Gruda (16 puncte și 12 recuperări), în semifinala Eurobasket feminin, așa că în această duminică vor juca medalia de bronz cu Belarus.

care

Publicat 27.06.2015 11:55 Actualizat

Echipa spaniolă de baschet feminin a pierdut vineri în fața echipei franceze (63-58) în semifinalele Eurobasket din Ungaria și România, spunându-și astfel la revedere opțiunilor lor de a lupta pentru titlul continental și în ciuda celor 13 puncte ale Alba Torrens.

Lucrarea de gardă nu i-a servit Spaniei să certifice a noua victorie a turneului în tot atâtea meciuri, pierzându-și starea neînvinsă și rupându-și visul de a retransmite rana din 2013; La rândul lor, echipa franceză a reușit să încheie un duel în care a dominat multe minute stimulate de cele 16 puncte și 12 recuperări ale lui Sandrine Gruda.

Franța a început meciul cu o răsunătoare rundă de 7-0, realizată în puțin peste un minut și clarificându-și intențiile. El a arătat o apărare solidă pentru a atenua puterea rivalului său în capturarea recuperării, un complot în care Spania s-a remarcat joi trecut împotriva Muntenegrului în sferturile de finală.

Elevii lui Lucas Mondelo au decis să se pună în apărare zonală pentru a neutraliza acea izbucnire inițială a echipei franceze. Și, deși încetul cu încetul și-au atins acest obiectiv, au avut nevoie să-și condimenteze performanța în atac; pentru că a fost ratată contribuția Alba Torrens, fundamentală în meciul anterior împotriva Balcanilor.

Spania a închis sfertul de deschidere cu doar două puncte în spate (15-13), situație rezolvată cu un început bun pentru a doua perioadă. Astfel, „Mondelo Girls” a transformat tabela de marcaj pentru a-l plasa la 18-21 și cu 6:25 în continuare până la pauză. S-a ratat, de asemenea, un succes mai mare în loviturile lungi, deși este adevărat că procentul de triple a arătat o oarecare îmbunătățire comparativ cu ziua sferturilor de finală.

De fapt, atunci a sosit un coș de trei puncte foarte oportun, lucru al bazei Silvia Domínguez și pentru a petrece cele 20 de minute ridicându-se în electronica de la Budapesta Sports & Events Arena (29-31). Triplurile marcate de Spania au fost puține, dar convenabile, și împotriva unui adversar care nu s-a remarcat nici în acea secțiune.

Echipa franceză a început repriza a doua destul de „înfundată”, cu o fluiditate ofensatoare și semnând un parțial de 10-4 (de la 29-31 la 39-35) pentru a trece la conducere pe tabela de marcaj; nu degeaba, acea situație a devenit deja vitală pentru viitorul imediat al unui partid care, pe de altă parte, nu a fost foarte prolific până în acel moment.

Deși acest lucru s-a schimbat rapid în beneficiul galeriei, care a acumulat cu succes un venit de șapte puncte în al treilea trimestru (46-39) și în vederea încheierii acelei perioade cu un rezultat de 51-46; toate acestea și-au forțat adversarul să-l caute pe cel eroic dacă dorea triumful și biletul pentru marea finală.

Pentru a patra perioadă, piedica dintre elevii lui Mondelo a fost deja mare, deoarece în ultimele 10 minute au acumulat deja un scor negativ de 15-22 în tabloul lor de bord. Dacă în sferturile de finală împotriva Muntenegrului figura Annei Cruz a apărut pentru a repara buletinul de vot în momentele dificile, de data aceasta nici renăscutul Torrens nu a putut rezolva situația rea ​​a ei.

Cele 13 puncte totale ale acestora au valorat în cele din urmă puțin pentru „Mondelo Girls”, care nu au găsit formula ideală pentru a face față apărării dure și concentrate a Franței. Unele atacuri au înăsprit scorul, trecând de la 61-54 la 61-58, dar însăși Torrens a ratat de trei ori speranța spaniolă.

Mingea aceea a sărit de pe ring și Céline Dumerc a confirmat victoria finală a galei, cu cinci goluri de la distanță (63-58) care au condus la calificarea lor pentru a juca tronul continental împotriva echipei sârbe. Între timp, Spania va trebui să se mulțumească cu bătălia de bronz împotriva Belarusului și să-și fixeze obiectivele asupra viitorului turneu preolimpic care va acorda bilete la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro 2016.

FRANȚA: Yacoubou (6), Tchatchouang (7), Gruda (16), Dumerc (10), Skrela (7) - începând cu cinci -, Miyem (6), Epoupa (2), Michel (3), Cata- Chitiga ( 2), Ciak (-) și Salagnac (4).

SPANIA: Palau (5), Xargay (10), Torrens (13), Nicholls (6) și Ndour (6) - începând cu cinci -; Domínguez (5), Cruz (8), Martínez (-), Gil (-) și Pascua (5).

PARȚIALE: 15-13, 14-18, 22-15 și 12-12.

ARBITRI: Karen Lasuik (CAN), Anne Panther (ALE), Andris Aunkrogers (LET). Au eliminat-o pe Ndour pentru faulturile făcute de Spania.

PAVILION: Budapest Sports & Events Arena, 1.000 de spectatori.