Prima medalie cucerită de Olanda într-un U20 european

medalie

LanzaroteDeportiva.com

Revelația femeilor europene U20, Olanda, a câștigat medalia de bronz duminică după-amiază, după ce a învins Rusia cu 63-51 în finala de consolare. Lalelele nu au dezamăgit, au continuat să joace jocul care a uimit publicul pe tot parcursul turneului și a câștigat o mai mult decât meritată medalie de bronz. Rusia a avut din nou aceleași probleme ca și în jocurile anterioare, fiind nulă în atac și depinzând mult de eficacitatea în șutul exterior. Marea vedetă a finalei de consolare a fost olandezul Janis Ndiba Boonstra, cu 22 de puncte și 14 recuperări, paisprezece dintre ele în apărare.

Jocul nu a avut un dominator clar în primele minute de joc, Olanda și Rusia reușind în acțiunile lor de atac. Olandezii au jucat un joc mai arătos, cu mișcări rapide ale mingii și pătrunderi în coș. Mai brut a fost jocul Rusiei în acest prim trimestru, abuzând de jocul din interior, deși eficient provocând mai multe aruncări libere suplimentare. Un sfert care s-a încheiat cu un triplu pe cornul Daria Shomodi, punând Rusia cu două puncte de avantaj (18-20).

Așa cum s-a întâmplat în ultimele jocuri, Rusia a intrat în acea fază în care nu poate vedea clar inelul opus și se poate bloca pe tabela de marcaj. Al doilea sfert al meciului a început cu un parcurs de 10-0 în favoarea Olandei, antrenorul rus fiind nevoit să ceară un time-out (28-20). După indicațiile de pe bancă, rușii au marcat două coșuri la rând și antrenorul olandez a oprit meciul pentru a evita reacția. Olanda a decolat din nou pe tabela de marcaj în ultima treaptă a perioadei, mergând la pauză cu un avantaj de șapte puncte (33-26).

Olanda nu a avut nicio reacție în al treilea sfert al jocului, Olanda suportând greutatea meciului și cea mai confortabilă pe teren. Rusia nu a reușit să deschidă apărarea Olandei, comițând multe greșeli și, mai presus de toate, pierzând mingi în atac. Rușii au pierdut șapte mingi în acest trimestru, pierzând potențialul în atac. Lalelele au menținut un avantaj de șapte puncte în acest trimestru (44-37).

Rusia a încercat să se agațe de meci în afara bazei de lansare. Elizaveta Komarova Komarova și Yuliya Chaykovskaya, au marcat două tripluri pentru Rusia și au redus diferențele la patru puncte (49-45). Olanda nu avea de gând să piardă fața meciului, continuând să joace cu același calm și având o referință în atac și apărare. Janis Ndiba Boonstra a preluat jocul interior, a terminat jocul cu 22 de puncte și 14 recuperări. Rusia disperată a oprit jocul pe baza unor faulturi personale, Olanda profitând de loviturile libere pentru a condamna ciocnirea.

Olanda a învins Rusia cu 63-51 în finala de consolare a Campionatului European U20 de baschet feminin și a câștigat o medalie de bronz istorică. Olanda a fost marea revelație a turneului și medalia lor de bronz este recompensa pentru baschetul bun pe care l-au arătat pe tot parcursul competiției care a avut loc la Lanzarote.

Fișa cu date

Olanda (63): Laura Cornelius (3), Janiek van Veen (4), Isabella Slim (11), Emesa Hof (10) și Janis Ndiba Boonstra (22) -chintet inițial- Fleur Kuijt (5), Klaziena Guijt (0), Charlotte van Kleef (0), Esther Fokke (3), Mirte Scheper (0), Elisabeth Heerschop (-). Antrenor: René Van der Wielen

Rusia (51): Polina Fedorova (14), Natalia Shchukina (2), Anna Shchetina (4), Elizaveta Komarova (14) și Yana Degtyarskaya (6) -chintet inițial- Victoria Sazonova (-), Yuliya Chaykovskaya (6), Daria Shomodi (2), Ekaterina Safonova (3), Olga Aksenova (-), Ksenia Kuzmina (0). Antrenor: Aleksandr Kovalev

Parțial: 18-20, 33-26 (rest) 44-37, 63-51 (final)

Arbitri: Francisco Araña (Spania), Grzegorz Ziemblicki (Polonia) și Alessandro Martolini (Italia).

Incidente: Pavilionul Municipal din Teguise. Meci pentru locul trei și al patrulea la baschetul feminin european U20.