După înfrângerea împotriva Columbiei, vinerea trecută (3-2), Franța și-a recuperat sentimente bune cu un triumf împotriva Rusiei, gazde ale Cupei Mondiale următoare, 3-1 ieri într-un meci amical disputat la Saint Petersburg.

gazdei

Perla tânără Kylian Mbappé El a fost cel mai remarcabil jucător și a marcat două dintre golurile lui Bleus (minutele 40 și 83), iar Paul Pogba a marcat celălalt (49). Fedor Smolov a obținut punctul de onoare (69) al Rusiei, la mai puțin de trei luni după ce a găzduit Cupa Mondială continuă să arate că trebuie să vă îmbunătățiți semnificativ dacă nu doriți să aveți probleme pentru a depăși prima fază.

Echipa rusă, care a pierdut în mod clar în fața Braziliei (3-0) vinerea trecută, va împărți grupa A a Cupei Mondiale cu Uruguay, Arabia Saudită și Egipt.

"Am marcat trei goluri și am avut capacitatea de a crea șanse", a spus antrenorul francez după meci. Didier deschamps, care a subliniat că echipa sa a „controlat” jocul, „chiar dacă nu am făcut totul bine”.

Gazdele au încercat la început să suporte greutatea jocului și Smolov ar fi putut pune localnicii în avantaj, dar șutul său din interiorul zonei a fost blocat de Hugo Lloris.

Francezii, care în Cupa Mondială vor fi rivali ai Peru, Danemarcei și Australiei în grupa C din prima fază, au scuturat acea dominanță rusă din primele minute și s-au bucurat de câteva ori (Mbappé în 26 și Anthony Martial în 30), înainte ca tânăra vedetă a Parisului SG să deschidă scorul. Cu cinci minute înainte de pauză, Pogba a lovit o minge adâncă pentru ca Mbappé să înscrie.