Echipa azulón trece în optimile de finală cu Sevilla și Espanyol după ce a măturat Krasnodar

Getafe a lovit puternic pentru a se califica în turul 32 din Europa League după ce a învins-o pe Krasnodar, rusă, cu golurile lui Cabrera, Jorge Molina și Kenedy (3-0). Echipa azulón se alătură astfel lui Espanyol și Sevilla, clasate deja ca primele în grup în ziua precedentă, pentru a completa complet spaniolul în runda următoare. Cei trei se alătură Barcelonei, Real Madrid, Atlético și Valencia, calificați pentru optimi în Liga Campionilor.

sports

Duelul de la Getafe a avut loc, între vânt și ploaie, sub scenariul previzibil al lui Bordalás. Afișarea fizică, duelurile aeriene și puține ocazii au împodobit o primă repriză pe care Cucurella a aprins-o cu un bici în minutul 23. Mata a fost cel mai clar după o prelungire a capului lui Ángel, dar niciunul dintre cei doi berbeci nu a reușit să-l învingă pe Kritsyuk în prima jumătate. Wanderson, care s-a întors la Coliseum trei sezoane mai târziu, a fost cel care a propus cel mai mult un Krasnodar feroce, dar cruțător în fotbal, care a ajuns eliminat.

Echipa rusă a ieșit mai animată după pauză, dar a ratat-o ​​pe Ari, enervând apărarea Azulona din prima manșă și autorul primului gol al celor patru primite de Getafe în competiție. Doar Villena a pus uf-ul în standul Getafe cu un șut îndepărtat care l-a obligat pe Soria să facă eforturi în prima și cea mai clară ocazie de pericol pentru echipa vizitatorilor.

Getafe a îndurat, din punct de vedere stoic, atacul rușilor. Până când Krasnodar a rămas fără benzină. Apoi, bărbații Bordalás au tras din comerț și au luat meciul așa cum știu ei. Mai întâi Cabrera, după un pieptene înapoi de la Mata într-un corner, și apoi Molina, în centrul lui Nyom, au rupt echipa rusă. Kenedy a completat victoria cu o lovitură de pe margine care a lins bara dreaptă. Krasnodar, disperat, a încercat chiar și cu un jucător mai puțin după ce Martynovich a fost eliminat în minutul 89 pentru un dublu galben, dar nu a putut să-l deranjeze pe Getafe, solid și stâncos ca întotdeauna.

Între timp, Sevilla nu și-a putut închide plinul de victorii și a căzut în fața lui Apoel de Nicosia cu 1-0. Espanyol a pierdut cu 1-0 în fața CSKA.

Calificări pentru optimi

Pe lângă echipele spaniole, echipe majore precum Manchester United, Arsenal, Sporting Lisabona, Porto, Roma și Celtic Glasgow avansează în optimi. Și-au închis permisul Apoel din Nicosia, Basel, Linz, Wolfsburg, Gent, AZ Alkmaar, Sporting de Braga, Wolverhampton, Copenhaga, Malmö, Ludogorets, Rangers, Cluj, Istanbul și Eintracht din Frankfurt. Egalitatea este completată de echipele care au terminat pe locul trei în grupele Ligii Campionilor: Bruges, Olympiacos, Shakhtar, Leverkusen, Salzburg, Inter Milano, Benfica și Ajax.