Alba Bautista și Lucía González au atârnat patru metale în turneul online internațional II Moscova 2020

Miercurea trecută, a avut loc al II-lea turneu online RG Moscova 2020 cu participarea a 9 țări, inclusiv Spania, care a câștigat 8 medalii după o zi de spectacole live prin difuzare pe internet.

ritmică

La categoria seniori, reprezentantul Spaniei a fost Alba Bautista, care s-a proclamat subcampioana clasamentului general. Aurul i-a revenit Rusiei Dina Averina și bronzul lui Jelizaveta Polstjanaja din Letonia. În plus, a obținut medalia de bronz cu exercițiul cu mingea cu un total de 22.050 de puncte. Triumful acestui dispozitiv a revenit rusului Dina Averina și argintul slovenei Ekaterina Vedeneeva.

La categoria junior, Cealaltă protagonistă valenciană a fost Lucía González, care a câștigat aurul cu coarda adăugând 19.950 în timp ce, cu mingea, a obținut medalia de argint cu 21.750 de puncte. La rândul ei, Teresa Gorospe a contribuit cu alte patru medalii la echipa națională datorită celor trei medalii de argint (inel, minge și panglică) și una de bronz (maces).

Salma Solaun și Cristina Korniychuk au completat reprezentarea echipă pregătită de Alejandra Quereda, antrenor național; Blanca López, antrenor al gimnastelor individuale din Centrul Național Sportiv Colonial și Marta Linares, antrenor individual al CAR din Madrid.

În numărul de țări, Rusia a condus turneul adăugând un total de 13 medalii, urmată de Spania (8), Uzbekistan (7), Estonia (7), Letonia (3), Slovenia (3), Macedonia (1), Serbia (1), Kârgâzstan (1).

Următoarea competiție la care vor participa gimnastele echipei naționale de ritm va fi în Liga Iberdrola, care se va desfășura în weekendul 21 și 22 noiembrie la Centro Nacional Colonial Sport, situat în Alfafar.