Pilotul englez Mercedes a sărbătorit în cursa desfășurată pe circuitul de la Soci; al doilea a fost Vettel (Ferrari) și al treilea, Pérez (Force India); printr-o sancțiune acordată lui Raikkonen, Mercedes a fost consacrată campioană mondială a constructorilor

rămas

SOCHI (AFP) .- Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat duminică în Marele Premiu al Rusiei de Formula 1 în fața germanului Sebastian Vettel (Ferrari) și a mexicanului Sergio 'Checo' Pérez (Force India). Hamilton, care a plecat de pe locul doi, a fost ajutat de abandonarea coechipierului său german Nico Rosberg, cu o problemă mecanică, iar cu cea de-a 42-a victorie din categorie, se apropie de cel de-al treilea titlu mondial.

După ce a preluat pole position, Rosberg a trebuit să renunțe la cea de-a opta tură din cauza unei probleme cu pedala de accelerație, cedând locul coechipierului său Hamilton, care nu a mai pierdut primul loc în cursă până peste steagul în carouri.

După cursa de la Sochi, Hamilton este cu 66 de puncte înaintea lui Vettel, care a urcat pe locul al doilea în campionat, în timp ce Rosberg a căzut pe locul trei la 73 de puncte în spatele coechipierului său Mercedes.

Cei trei piloți care au urcat pe podium au fost felicitați de președintele rus Vladimir Putin și și-au primit trofeele cu o „chapka” (pălăria tipică rusească) cu sigla Pirelli, anvelopa oficială din Formula 1, care și-a prelungit contractul cu trei ani, de la 2017-2019.

Mexicanul Pérez a obținut al cincilea podium din carieră. În ultima tură, când era al treilea, pilotul Force India a fost depășit de finlandezii Valtteri Bottas (Williams) și Kimi Raikkonen (Ferrari), dar câțiva metri mai târziu, ambii au atins și au ieșit din lupta pentru podium, un de când a recuperat „cehul”.

Mercedes, campioană mondială a constructorilor

Finlandezul Kimmi Raikkonen (Ferrari) a primit o penalizare de 30 de secunde pentru că a provocat un accident cu compatriotul său Valtteri Bottas (Williams) în ultimul tur al Marelui Premiu al Rusiei, decizie care face din Mercedes campioana mondială a constructorilor.

Odată cu suspendarea lui Raikkonen, care a terminat al cincilea la Sochi și este în cele din urmă al optulea, Ferrari încetează să mai adauge 6 puncte care îl împiedică să poată ajunge din urmă pe Mercedes în clasamentul producătorilor, care în acest mod adaugă al doilea titlu consecutiv.