Echipa CFS Dianense și-a început meciurile de pre-sezon cu o înfrângere împotriva CFS L’Alfàs la care a căzut cu 9-3.

pentru

Dianenii s-au confruntat cu accidentul cu șapte fețe noi în echipa lor și acest lucru a fost observat pe terenul de joc. Rivalul său, mult mai rostogolit, a purtat greutatea întâlnirii. La aceasta s-a adăugat marea calitate pe care o are formarea Marina Baixa pentru a controla timpul de joc.

În ciuda știrilor prezentate de echipa condusă de José Luis Mengual, aceștia nu au pierdut fața în fața prăbușirii, ajungând să joace față în față împotriva unei echipe grozave. După primele douăzeci de minute foarte ocupate, echipele s-au retras în vestiare, la pauză, cu o egalitate la trei pe tabela de marcaj.

A doua repriză a fost marcată de puterea fizică mai mare a echipei CFS L’Alfàs, care a știut, de asemenea, să profite de mai multe erori defensive ale rivalului său pentru a înscrie încă trei goluri la rând.

Băieții pe care Mengual îi conduce, și-au arătat vitejia și au continuat să împingă în partea de sus a pistei. Când au recuperat mingea, au dat sentimente bune, deși le-a lipsit succesul în momentul șutului pe cadrul opus.

Cei care nu au iertat au fost localnicii care au reușit să adauge încă trei goluri pentru a lăsa ultimul 9 la 3 pe tabela de marcaj. Dianenii au un drum lung de parcurs în acest pre-sezon pentru a continua să se îmbunătățească. Acum, aceștia se confruntă cu problema serioasă de a nu putea folosi pavilionul Dénia, dar vor trebui să se obișnuiască cu el ca și restul cluburilor care au aceeași problemă.