Învinge în două minute

minute

Căpitanul Castellón Fútbol Sala Chus este pe punctul de a lua un corner într-una din piesele de la începutul reprizei a doua împotriva CFS Les Alqueries în debutul Albinegros în Cupa Federației FFCV în meciul disputat sâmbăta trecută

Într-un meci destul de echilibrat în joc, cu o ușoară dominare a CFS Les Alqueries del Niño Perdido, au optat în favoarea lor pentru mici detalii care au fost prezentate în două minute fatale pentru Castellón Fútbol Sala. Deși este adevărat că echipa Albinegro s-a bucurat de mai puține șanse de înscriere, epuizarea fizică datorată fluctuației reduse a trupelor și a două șuturi fără barieră în apropierea zonei apărate de Iñaki a permis localnicilor să readucă jocul pe drumul cel bun. Toate acestea, în intervalul de 120 de secunde și au culminat, un minut mai târziu, într-o acțiune oarecum amestecată care a surprins golul echipei Castellón. Atât de mult debutantul Noel a servit la scurtarea diferenței și cine știe dacă are o pondere mai mare în dezvoltarea competiției.

Și este faptul că Castellón Futsal a văzut cum în ultima treaptă a sezonului devine mai dificil decât este singur: leziuni au avut loc într-un număr mare și, cu resurse mai puține decât în ​​restul sezonului, albinegros vor încerca să le maximizeze performanța. Ideea este de a concura în fiecare joc, oferind cea mai bună versiune colectivă și solidară. Împotriva echipei Plana Baixa a fost cazul pentru o mare parte din accident. Numai în două minute șocul care părea să se îndrepte spre mese s-a pierdut.

Prima repriză, cu o dominare mai mare a mingii locale, deși cu unele abordări foarte clare ale vizitatorilor, s-a dezvoltat într-un ritm ridicat. Multă mobilitate, tranziții bune pe ambele părți, poziții defensive în atacul pozițional superior încercărilor de a învinge portarii respectivi, precum și un Iñaki foarte solvent atunci când vine vorba de evitarea ambelor CFS Les Alqueries. În această parte a întâlnirii, Albinegros a văzut cum a debutat ultima înmatriculare Noel, semnată pentru a suplini absența rănitului Álex, și cadetul Adrián Gutiérrez, în vârstă de doar 15 ani.

După ce a trecut prin vestiare, întâlnirea și-a schimbat scenariul. Echipa condusă de Javier González a făcut un pas înainte și, în mai puțin de un minut, a avut până la șapte șuturi din corner. Chiar și după un joc grozav, bine pus la punct, mișcând rivalii dintr-o parte în alta a terenului, Manu Martín a trimis un șut frumos pe transversală. Cu toate acestea, odată cu trecerea minutelor și condiționat de acumularea de faulturi (cu 10 minute de joc), jocul a devenit din nou domeniul CFS Les Alqueries del Niño Perdido.

Într-o tranziție, într-un fault mai mult decât discutabil indicat de arbitru, lângă zona lui Iñaki a însemnat prima lansare directă fără barieră pentru localnici. Iván López nu a risipit-o și a stabilit 1-0. Puțin peste 30 de secunde mai târziu, un fault al lui Iñaki, pentru a împiedica înaintarea unui rival, a însemnat o nouă ocazie pentru echipa Plana Baixa de a face 2-0. Din nou Iván López l-a învins pe portarul Castellón. Pentru a încorona cele două minute fatale pentru Albinegros, Javier Ventura, profitând de o succesiune de recuperări, a plasat 3-0, care părea să condamne prăbușirea.

Totuși, cei de la Javier González nu și-au coborât brațele și, după o joacă individuală, Noel l-a învins pe José, după o mare lansare din apropierea liniei de bază, care a fost otrăvit de revenirea unui adversar. În ciuda faptului că a jucat cu un portar-jucător (din cinci) în ultimele două minute, nu a existat timp pentru revenire sau pentru ca localnicii să-și crească veniturile.

Un capitol separat merită performanța arbitrului David Jiménez Cobo. Dincolo de dificultatea muncii lor, așa cum sa întâmplat împotriva FS Burriana în ultimul meci de ligă, lipsa lor de judecată atunci când încercau aceleași ofense împotriva celor două echipe i-a supărat atât pe localnici, cât și pe vizitatori. În plus, modul său de a înțelege regulamentele și de a oferi dreptate a fost vizibil prin absența sa, deoarece el nu exercita aceeași autoritate față de jucătorii din Alqueria ca față de Albinegros: condescendent cu unii, implacabil cu alții.

CFS Les Alqueries FS: José, Iván, Juan, Rafael și Javier. Au mai jucat: Aitor, Manuel, Alejandro, Diego și David.

Castellón Futsal: Iñaki, Chus, Manu Martín, Agus și Aarón. Au mai jucat: Rubén Chica, Noel și Adrián Gutiérrez.

Obiective: 1-0, minut 35: Iván, dublu penalty. 2-0, minutul 35: Iván, cu un penalty dublu. 3-0, minutul 36: Javier. 3-1, minutul 37: Noel

Arbitru: David Jiménez Cobos. El i-a admonestat pe localnicii Iván, Manuel și Javier, precum și pe vizitatorii Agus și Iñaki.

Incidente: aproximativ 150 de spectatori la Pavilionul municipal din Les Alqueries del Niño Perdido.