Peste 50.000 de persoane din 111 țări au participat la evenimentul din acest an, care este ținut în funcție de vicepremier Teo Chee Hean.

standard

A fost un clasic kenyan în cursa deschisă masculină cu Julio Kiplimo Maisei, Chelimo Luka Kipkemoi și Barnaba Kibii, oferind spectatorilor o cursă interesantă de savurat, în timp ce trio-ul a luptat din dinți și cuie până la final, înainte ca Maisei să-i învingă în sfârșit pe compatrioții săi.

Maisei, în vârstă de 30 de ani, a cronometrat cu 2 ore 17min 25sec, cu doar șase secunde înaintea lui Kipkemoi, pentru a verifica terenul câștigătorului de 60.000 dolari SUA. Cu încă șase secunde în urma lui Kipkemoi a fost Kibii (38sec 17min 2 ore).

La categoria feminină, Doris Chepkwemoi Changeywo și-a marcat debutul la SCMS cu stil, câștigând în 2:44:26, cu 15 secunde în fața compatriotului Peninah Jerop Arusei. Sharon Jemutai Cherop (02:44:53) a fost a treia. A fost, de asemenea, primul maraton pentru Chaneywo. Înainte de aceasta, ea a concurat doar în semimaratonuri și curse de 10 km.

Dar Singapore a avut și ceva de sărbătorit la categoria feminină, Neo Jie Shi terminând în top 10 cu timpul ei de 3:15:06.

La categoria masculină locală, campionul Jocurilor din Asia de Sud-Est din 2013, Mok Ying Ren a ajuns la vârfuri când a terminat cursa în 2:43:06, cu mai mult de opt minute înaintea celui mai apropiat rival al său, Fang Jianyong (2:51: 49), în timp ce Evan Chee a fost al treilea în 2:56:51.

Sora lui Mok, Ying Rong, a terminat pe locul doi la categoria locală feminină la 3:15:38, în timp ce Rachel Ver a ajuns pe locul trei la 3:19:19.

SoyMaratonista este un site de internet specializat în maraton și curse de stradă care vă vor ajuta să vă îmbunătățiți performanța prin cele mai complete informații despre antrenament, nutriție și hidratare, leziuni și multe altele. De asemenea, puteți contacta alți brokeri și împărtăși experiențe.